19 ile kenevir piyangosu vurdu

  • 1 year ago
  • 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üretiminin artırılacağını söylemesiyle, kenevir imalatı desturu bulunan 19 ildeki çiftçileri heyecan sardı. Maliyeti çok olduğu amaciyla kenevire alaka göstermeyen çiftçiler, verilecek teşvikleri heyecanla bekliyor.

Türkiye’de imalatı 1933 seneninde mevzuata bağlanan kenevir, tarım ve Orman Bakanlığı’nın 29 Eylül 2016’da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve denetimi ile alakalı Yönetmelik ile müsaadeye elbet kültür bitkisi statüsüne alındı. Yönetmelikle 18 var olan kent sayısı 19’a çıkarıldı. Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük sehirleri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 şehirde bakanlığın izniyle kenevir üretilmesi kararlaştırıldı. Yönetmelikle dahada evvel tek Ocak-28 Şubat var olan bakanlıktan destur alma süresi tek Ocak-1 Nisan olarak uzatıldı. ama bu yönetmeliğin çıkarılması da imalat artışını sağlamadı. neden tohumunun İsrail’den hibrit olarak getirilmesi gerekse de imalat teşviğinin bulunmaması, maliyeti çok olduğu amaciyla üreticinin alakasını çekmedi. ama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapılacak çalışmalarla kenevir üretiminin artırılacağına ait açıklamaları, başta Rize’nin Kendirli İlçesi olmak üzere imalat desturu bulunan illerdeki çiftçileri heyecanlandırdı. Şimdi bu şehirlerde üretime ne benzeri teşviklerin verileceği heyecanla bekleniyor.

15 YILDA ÜRETİMİ AZALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evvelki günkü konuşmasında söylediği “Bize arkadaş görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması koşul olan şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor” sözleri ise gerçeği net yansıtmıyor. Rakamlar, kenevir üretiminin ak parti iktidarı döneminde hatri sayilir büyüklükte düşüş yaşadığını gösteriyor. 1980’li senelerde 14 bin ton var olan kenevir imalatı 2000 seneninde 1244 tonken ak parti iktidarı döneminde hızla düşmeye başladı.

2004’te 30 tona düşen senelik üretim, 2013 yılından bu yana tek ton olarak seyrediyor. 2016’daki yönetmelik de imalat rakamını artırmaya yetmedi. Kenevir ithalatı ise ak parti döneminde Sanki patladı. 2000 seneninde 592 tonluk kenevir tohumu ithalatı amaciyla 321 bin 479 dolar ödenirken, 2017’de bin 921 ton amaciyla ödenen rakam iki milyon 372 bin dolara çıktı.

kenevir

4 milyar dolarlık sektör hızlı büyüyor

Nüfus artışına ve Bir hayli ülkede kullanımının hür bırakılmasına paralel olarak kenevir pazarı hızlı tek büyüme trendi izliyor. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi üretilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor. Grand View Research raporuna göre, 36 ülkede imalatı yapılan endüstriyel kenevirin 2017 seneninde dört milyar dolar var olan kazanç bazli büyüklüğünün 2025 seneninde 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralanıyor.

Orhan Sarıbal

Orhan Sarıbal

Yeni rant kapısı yaratılacak

CHP Bursa mebus Orhan Sarıbal, “AKP’nin bitirdiği ve unutulmaya surat tutmuş kenevirin tekrar üretilmesi müspet gelişme. ama kenevirin imalatı de AKP’nin tarımı ithalata dayandırma politikası neticesi yok denecek vaziyete gelmiştir” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bir gün evvel vatandaşlara promosyon olarak milyonlarca kenevirden yapılmış ağ dağıtılacağını söylediğini belirten Sarıbal, “Bugün kenevir üretimine başlansa dahi memleket ihtiyacını karşılayacak civarindan imalat yapılamayacağı aşikar. İşte burada ithalattan tertemiz tek rant kapısı yaratılacaktır. Burada yandaş firmalar kurularak tertemiz tek sektör inşa edecekler” diye konuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir