2018

  • 2 Years ago
  • 0
“2018-2019 eğitim yılının başlama tarihi ne? Okullar ne vakit açılacak? 2018 yaz tatili ne vakit bitecek?” suallerini soran öğrenciler ve veliler tertemiz eğitim öğretim çagi hazırlıklarını bitirmek amaciyla okulların açılacağı tarihi araştırıyor. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI çalışma takvimini yayınladı ve okulların açılaağı tarih belli oldu. İşte okullar ne vakit açılacak Sualinin cevabı…

Yaz tatilinin sonu adım adım yaklaşıyor ve okulların açılacağı tarih geliyor. Okulların açılacağı tarih çogunlukla eylül ayının evvel yarısı olarak belirleniyor. Peki bu sene Başka bir deyişle 2018-2019 eğitim öğretim döneminde okullar ne vakit açılacak?

MEB TAKVİMİNE GÖRE OKULLAR NE vakit AÇILACAK?

Okul öncesi, ilkögrenim birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5´inci derslik öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9´uncu derslik öğrencileri başka öğrencilere göre dahada acele tertemiz eğitim ve öğretim seneye başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018-2019 eğitim öğretim senesi çalışma takvimine ait genelge, sehirlere gönderildi. Genelgede, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının 17 Eylül 2018 Pazartesi bugünü başlayacağının, Ortaöğretim genel Müdürlüğünün yayımladığı genelge ile belirlendiği hatırlatıldı.

-2018-2019 eğitim öğretim senesi birinci kanı dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak
-18 ocakta 2019 Cuma bugünü sona erecek

-Yarı sene tatili, 21 ocakta 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak
-İkinci kanı çagi ise dört Şubat 2019 Pazartesi başlayacak

14 Haziran 2019 Cuma bugünü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim senesi ise 16 Eylül 2019 Pazartesi bugünü başlayacak.

OKULLAR AÇILIRKEN mektep PSİKOLOJİSİNE ne türlü HAZIRLANMALI?

Okulların açılmasına sayılı günler kala hemide çocukları ayni vakitte da ailelerini tatlı tek telaş sardı. Kayıt dönemi, var var olan mektep amaciyla hazırlıklar derken çok yakında milyonlarca öğrenci dersliklerdeki yerini alacak. ama yazın nihayet döneminde özellikle velilerin, çocuklarının hazırlandıkları bu tertemiz maraton ile alakalı dikkat etmesi koşul olan Bir hayli nokta bulunuyor. Ebeveynlerin yanlış davranışları sebebinden binlerce öğrencinin eğitim çagi perişan geçebiliyor.

“Çocuklar yaz tatilinde mektep dönemine mukayese et dahada hür oldukları amaciyla onları en zorlayacak mevzu tekrar itinali ve tertipli yasama dönüş uygulamak olacaktır” diyen DBE Çocuk ve toy Psikolojik Danışmalık Merkezi’nden şuurlu muayenehane Psikolog Cemre Soysal çocuklar üzerinde oluşturulması koşul olan motivasyona dikkat çekiyor.

Soysal; “Önceki sene okula gitmiş çocukların okula başlamalarında çeşitli motivasyonlar vardır. Her ne civarindan tekrar ders çalışmaya başlayacakları amaciyla huysuzlansalar da tatil süresince görmedikleri arkadaşlarına kavuşmak onlar amaciyla oldukça heyecan vericidir. Okullarında yapılan rastgele tek değişiklik, sınıflarının yerinin değişmesi benzeri minik detaylar da onları mutluluk dolu edebilir. mektep ile alakalı hevesli olmayan çocuklara ders haricindeki avantajlar hatırlatılarak duyguları olumluya çevrilebilir” diyor.

Okula evvel kez başlayacak çocuklara gösterilmesi koşul olan özene de değinen Soysal; “Bu sene evvel kez okula başlayacak çocuklar ise çok dahada ayrım tek heyecanın içindeler. Onlar, büyümenin çok hatri sayilir büyüklükte tek adımı var olan mektep hayatına başlangıç aşamasındalar. Her ne civarindan dahada evvel anaokulu veyahut hazırlık sınıfına gitmiş olsalar da birinci sınıfın ehemmiyeti her vakit farklıdır. En ehemmiyetlisi okuma, yazma öğrenilecek tek yila başlangıç yapıyor olmalarıdır” diyor.

Peki, veliler bu ağırbaşlı dönemde nelere dikkat etmeli? İşte DBE Çocuk ve toy Psikolojik Danışmalık Merkezi’nden şuurlu muayenehane Psikolog Cemre Soysal’dan çocuklarını tertemiz döneme hazırlamak istek eden velilere ani çok öneri:

Hayat düzeninizi okullar açılmadan tek hafta civarindan evvel okula göre tekrar düzenleyebilirsiniz. böylelikle okula adaptasyon kolaylaşacaktır.
Ailecek mektep alışverişine çıkabilirsiniz. tertemiz kıyafetler, kırtasiye eşyaları çocukları okulun başlaması ile alakalı heyecanlandıracaktır.
Çocuğunuzdan başlayacak mektep dönemine değin hedeflerini düşünmesini isteyebilirsiniz. Unutmayın ki kendisinin koyduğumuz hedefler amaciyla çalışmak dahada kolaydır.
Bu sene nihayetinde imtihana girecek öğrenciler belli tek süre dahada kaygılı olabilirler. Okulun başlamasının tek başka manası geçecek her günle imtihana tek adım dahada yaklaşacak olmalarıdır. imtihana hazırlık yolunun güç olduğu ama bu yolun sonunun aydınlık olduğu da hatırlatarak çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir