3,5 milyon dolara sahibinden satılık tarihi hamam

  • 6 Months ago
  • 0

İstanbul’da Fatih mahalleninde Cankurtaran semtinde bulunan takriben 550 senelik İshak Paşa Hamamı sahibi tarafından satılığa çıkarıldı. Duvarları yıkılmak üzere var olan kalıntıya dönmüş tarihi hamam 3.5 milyon dolara alıcılarını bekliyor. İçerisinde hamam olarak kullanıldığı zamanlardan var olan ibrik ve hamam taşları ise senelere alan okurcasına ayakta durmaya çalışıyor.

Havadan çekilen görüntülerde hamamın duvarlarını ve çatısının hatri sayilir büyüklükte tek bölümünü ağaçlar ve Yayılır kapladığı görülüyor. Tarihi hamamın satılık olduğunu gören vatandaşların bazıları restorasyon yapılıp tekrara hamam olarak kullanılması koşulu ile satılmasının normal bulurken bazıları ise tarihi eserin satılmasına reaksiyon gösterdi. Etraftaki esnaftan alinan bilgiye göre definecilerin de hamamın içinde tek zamanlar altın aradıkları öğrenildi. Hamamın içinde ise çöpler ve molozlardan yığınlar oluşmuş şekilde yazgınına terk edildiği gözler önüne seriliyor.

“Bu gidişle yakın vakitte yıkılacağını düşünüyorum”

Gayrimenkul satış danışmanlığı yapan Sinan Yıldırım, “3,5 milyon dolara hamamın satışa sunduk. takriben olarak Türk Lirası ile 20 milyon TL. Bu hamamın alınması amaciyla Vakıflar Bölge Müdürlüğüne de öneride bulunduk. takriben olarak 100 senedir atıl vaziyette bulunuyor. gittikçe harabe haline geliyor bu gidişle yakın vakitte yıkılacağını düşünüyorum, taşlar dökülüyor. Aile buranın kendilerinden çıkmasını istiyor. ama ailenin isteği satılsa dahi tekrar hamam olarak restore edilip kullanılması. Bu yerin ailede kalması vaziyetinde yatırımcı veyahut hükümet civarindan bakım yapamayacaklarını ifade ettiler. kimi buradan geçen öğrenciler ‘Nasıl satarsınız tarihimizi?’ diye reaksiyon gösteriyor. netlikle öyle değil yatırımcılar geldiği vakit burayı yıkamayacaklarını söylüyoruz. Burayı satın alan kişi restorasyon projesini hazırlayıp öyle işletmeye geçirebilir” dedi.

“Ecdadımızdan var olan mirasımızın satılması doğru değil”

Sultanahmet’te durak ticari taksi başkanlığı yapan Adnan Fincan, “ Sahibinden satılık hamam var olan yer şahsın olduğu söyleniyor. İçerisinde define aradılar ama öyle tek şey bulamadılar tabi. Sahibi gelip satılığa çıkardı. netlikle normal bulmuyorum ecdadımızdan var olan mirasımızın satılması doğru değil. benim düsünceme göre satılmaması gerekmektedir ve hükümet buraya el koyması gerektiğini düşünüyorum. dahada ardindan hükümet tarafından restore edilip hamam veyahut turizme faydalı tek yer olarak hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Tarihe saygısızlık”

Sultanahmet Civarında taksicilik yapan Mustafa Kemal Karakaya, “ Tarihe saygısızlık, restore edilip turizme açılabilir. Şahıs mali ise satılabilir elbet ama bu şekilde olmasını doğru bulmuyorum. Sahibinden satılık hamam ilanını gördüğümde enteresan olduğunu düşündüm. uzunca vakittir ilanı bu şekilde asılı olduğunu görüyorum” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir