9.2 milyar dolarlık sözleşme ile rekor kırdı

  • 1 year ago
  • 0
Savunma sanayinin önde gelen markası var olan ASELSAN, 2018 seneninde aldığı siparişlerde rekor kırdı. Ürünlerdeki türk mali katkı oranı da yüzde 65’in üstüne çıktı.

Sipariş büyüklüğü eylül nihayetinde 8.6 milyar doları bulan ASELSAN, müdafaa sanayii alanında çift haneli rakamlara ilerliyor. ASELSAN, bilanço tarihinden ardindan da 660 milyon dolar meblağında sözleşme imzaladı. böylelikle 2018’de alınan 9.2 milyar dolarlık siparişle rekor kırıldı. Böylece, 2018’de tek evvelki seneye göre siparişlerindeki artış oranı yüzde 35’i aştı. ASELSAN, 2017’de vatan içi ve dışından gelen talepleri karşılamak amaciyla 29 sözleşme imzalamış ve takriben 6.8 milyar dolarlık sipariş almıştı. ASELSAN’ın nihayet üç ayda aldığı siparişler ise 3.5 milyar lirayı (660 milyon dolar) buldu. Siparişler 2027 yılına
kadar var olan çagi kapsadı. 13 Ekim’de ASELSAN ile müdafaa Sanayii Müsteşarlığı arasında imza adan sözleşme farklığı ile toplaminda 350 milyon Lira meblağında ek sipariş verildi.

EK SÖZLEŞME İMZALANDI

26 Ekim’de ASELSAN ile müdafaa Sanayii Başkanlığı arasında “TSK Çok Bantlı Sayısal ortak Telsiz Tedariki” sözleşmesi ile alakalı olarak toplaminda bedeli tek milyar 540 milyon Lira 165 milyon dolar meblağında tek ek sözleşme imzalandı. böylelikle sözleşme meblağı takriben 2.5 milyar Lira oldu. 14 Aralık tarihinde ise ASELSAN ile 1’inci anne Bakım Fabrika Müdürlüğü arasında kara Kuvvetleri Komutanlığı atış denetim sistemi ihtiyacına baz alinarak olarak toplaminda bedeli 194 milyon 600 bin dolar meblağında sözleşme imzalandı. 19 Aralık tarihinde ASELSAN ile müdafaa Sanayii Başkanlığı arasında kent Güvenlik yönetim Sistemi Projesi ile alakalı olarak sözleşme farklığı imzalandı. mevzubahis sözleşme farklığı ile ASELSAN’a toplaminda 150 milyon Lira meblağında “Kent Güvenlik yönetim Sistemi ek istek Paketi-2” siparişi verildi.

YERLİ KATKI YÜZDE 70’E YAKLAŞTI

ASELSAN genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, geçtiğimiz günlerde yaptığı tek izahta müdafaa sanayisinin yerlilik oranı itibariyle yeteri civarindan seviyede olup olmadığına baz alinarak yüzde 100 bağımsız tek vaziyette olunmadığını, vatan dışından alınan birtakım malzemeler olduğunu dile getirdi. Kaval, “Bundan 15 sene evvel müdafaa sanayisinde türk mali katkı yüzde 20 civarındayken şu anda yüzde 65’in üstüne çıktı. mükemmel tek noktaya geldik. Tam bağımsız yüzde 100 türk mali üretime gelemedik ama yüzde 65-70 mühim tek gelişme” diye konuştu.

YAPAY ZEKA ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR

ASELSAN genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval Çankırı’da tek lisede öğrencilere yaptığı konuşmada, ASELSAN’da Strateji ve Teknoloji yönetim Birimi olduğunu ve burada tertemiz teknolojiler üzerinde çalışmalar yapıldığını söyledi. “Belki 5-10 sene ardindan kullanacağımız teknolojiler üzerinde çalışan arkadaşlarımız var” diyen Kaval, şunları kaydetti:

“Yapay zeka bütün tertemiz kuşak sistemlerde kullanılan tek teknoloji. Bizim de o alana odaklı arkadaşlarımız var. Teknolojinin gerisine düşmek bizim benzeri tek teknoloji firması amaciyla onay edilemez. her biçimde yeniliği yakından takip ediyoruz.”

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir