Çocuk romatizmasında erken teşhis çok önemli

  • 1 year ago
  • 0

Romatizmal belirtilerle doktora gelen yetişkin veyahut bebek hastalar, bu rahatsızlığın acele teşhis sayesinde Hayatı zorlaştıran vaziyete gelmesinden kurtuluyor.

“Çocuklar da romatizma olur”

Yakın doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Salih Kavukçu, çocuklarda görülen romatizmal hastalıklar ile alakalı yaptığı açıklamada, eklem, adale ağrıları ve ateş benzeri sağlık sorunlarının yaşanmasının romatizmaya işaret ettiğini belirtti.
Romatizma hastalığının Yalnızca erişkin ve yaşlılarda görülebilen tek hastalık olduğuna değin yaygın tek inanış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kavukçu, çocuklukların da romatizmal hastalıklardan etkilenebileceğini ifade etti.

“Büyüme ağrısıyla romatizma ağrısını karıştırmayın”

Çocuklarda ara ara alana çıkan belli tek süre kol ve bacak ağrılarının büyüme ağrıları olabildiğini belirten Kavukçu, romatizmal hastalıkların, çocuklarda gelişim döneminde görülen büyüme ağrıları ile karıştırılabileceğine dikkat çekti.
Eklem ağrıları, adale güçsüzlüğü, ateş ve ağızda bağışlama benzeri sağlık sorunlarının romatizmaya işaret edebileceğini belirten Kavukçu, hastalığın faaliyetleri kısıtlayan, aynı zamanda Hayatı zorlaştıran şiddette yaşanabileceğini belirtti. erken kalkmakta ve devinim etmekte zorlanma ile uzunca süreli ve bedende şiddetli ağrı ile izleyen şikayetler olması vaziyetinde netlikle tek bebek sıhhati ve hastalıkları uzmanına başvurulması gerektiğini belirten Kavukçu, aileleri geç kalınmış romatizma hastalıklarına bağlı yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı farkındalık geliştirmeleri ile alakalı uyardı.

“Çocuklarda romatizma gelişim sorunlarına neden oluyor”

Romatizmada acele teşhisin mühim olduğunu belirten Kavukçu, geç teşhis edilen romatizmanın çocuklarda gelişim geriliğine ve kalıcı sakatlıklara neden olabileceğine dikkat çekti. Romatizmanın çocuklarda erişkinlere göre dahada az görüldüğünü söyleyen Kavukçu, bebek yaşta romatizma hastalığının oluşmasında genetik yapı, geçirilen enfeksiyon hastalıkları benzeri Bir hayli kapı araladığını ifade etti.
“Romatizma bebeklik döneminde de görülebilir”
Çocuk romatizmalarının bebeklik döneminde dahi görülebildiğini söyleyen Kavukçu, acele teşhisin derhal peşinden rehabilitasyon sayesinde kalıcı sakatlıkların ve gelişim aşamasında yaşanılan sorunların engellenebileceğini belirtti.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir