Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun: Çin’den Türkiye’ye Sincan daveti

  • 5 Months ago
  • 0

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Çin milletçe Cumhuriyeti hükümet Başkanı Şi Cinping’nin resmi konuğu olarak Bir gün evvel Çin’i ziyaret ettiğini, CICA Duşanbe Zirvesi ve G20 Osaka Zirvesi’nin derhal peşinden iki liderin tek ayda üçüncü sefer görüştüğünü belirtti.

Pekin’de ikili, bölgesel ve beynelmilel problemleri Çevrelice değerlendirme fırsatı bulan iki liderin, ikili ilişkilerin ticaret, yatırımlar, Ar-Ge, bilim-teknoloji, sivil havacılık, turizm ve kültür alanlarında ilerletilmesi hususunda mutabık kaldığını belirten Altun, paylaşımında şunları kaydetti:

“TARİHİ İPEK YOLU’NUN BAĞLANTILARININ GÜÇLENDİRİLMESİ KARARLAŞTIRILDI”

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Çin hükümet Başkanı Şi, Türkiye‘nin ortada Koridor ve Çin’in Kuşak ve yollar Girişimi’nin uyumlaştırılması çalışmalarının hızlandırılmasını, bu sayede Tarihi İpek Yolu’nun batı ve doğu kapıları arasındaki bağlantının güçlendirilmesini kararlaştırdılar.

Her iki taraf, beynelmilel düzene ve çok taraflılığa baz alinarak ağırbaşlı alan okumaların yaşandığı tek süreçte, bölgesel ve küresel güvenliğe, refaha ve istikrara katkı bağlamında stratejik işbirliği ilişkilerini ve temaslarını güçlendirme hususunda görüş birliğine vardı.

TÜRKİYE’DEN BİR HEYET ÇİN’E çağrı EDİLDİ

Çin temaslarında, Uygurlar dahil ikili ilişkilerin bütün veçheleri Çevrelice görüşüldü. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Uygurların Çin’de huzur, esenlik ve refah içinde yaşamalarının yegane temennimiz olduğunu ifade etmiş, bu meseledeki görüş ve beklentilerini muhatabına iletmiştir.

Çin tarafı ayrıca, Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurların durumlarını yerinde gözlemlemek üzere Türkiye’den tek heyeti Çin’e çağrı etmiş, sayın Cumhurbaşkanımız da bu daveti müspet karşılamıştır.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir