Destek Almadan 500 Bin Lira Harcadı, Organik Ürün Üretim Merkezi Açtı

  • 9 Months ago
  • 0

uzunca yıllardır Diyarbakır’da çeşitli sektörlerde çalışan Özlem Külahci, kendisinin imkanlarını kullanıp 500 bin Lira harcayarak organik mahsul imalat merkezi açtı. birlikte çalıştığı 20 kadınla çalışan kadınların yükünü almak amaciyla yola çıkan Külahci’nin en hatri sayilir büyüklükte hayali, imalat merkezini genişletip dahada çok kadına iş imkanı sağlamak.

KENDİ İMKANLARIYLA AÇTI

Tuncelili Özlem Külahci, Türkiye’nin değişik sehirlerinde çalıştıktan ardindan nihayet 20 senedir Diyarbakır’da çalışmaya başladı. değişik sektörlerde çalıştıktan ardindan kendisinin işini kurmak amaciyla kolları sıvayan Külahci, çalışan kadınların sıkıntılarına kulak vererek organik mahsul imalat merkezi açmaya karar verdi. 6 ay evvel Yalnızca tek tasarı olarak alana çıkan fikrini yasama geçirmek amaciyla çalışmalara başlayan Külahci, hiçbir yardım almadan kendisinin kaynaklarını kullanarak 500 bin Lira harcayıp tek ortada açtı. Kurutma makineleri, ambalaj bölümü ve deposuyla tam tek imalat merkezi vaziyete gelen iş yeri, 20 vakit evvel tam kapasiteyle üretime başladı. El yordamıyla yapılan reçel, sos, turşu ve konserveler el yordamıyla doldurulduktan ardindan tekrar Tamamiyle kendisinin emeklerini kullanarak ambalajlanıp paketlenerek satışa hazır vaziyete getiriliyor. İlk başlarda senelik vasati 6 ton ürünün elde edilmesi tasarilanan merkezde amaç evvel iş yerini büyütmek derhal peşinden da kadın istihdam sayısını arttırmak.

ÇALIŞAN KADINLARA YÖNELİK İMALAT

Çalışmaları ile bilgi veren Özlem Külahci, takriben 6 aydır Güleç Köy olarak piyasaya çıktıklarını söyledi. 20 vakit evvel ürünlerini piyasaya çıkardıklarını kaydeden Külahci, her mevsimde, mevsim meyvelerini toparlayarak vişne, çilek, koz reçeli yaptıklarını ifade etti. Külahci, özellikle çalışan kadınlara yönelik, sos, konserve, zeytin, zeytin yağı imalatı yaparak piyasa çıktıklarını dile getirdi.

DESTEK ALMADAN 500 BİN LİRA HARCADI

Masraflarının Daha olmasıyla birlikte şu anne civarindan ortada amaciyla 500 bin Lira harcadığını belirten Külahci, “İlk çıkış noktamız reçellerdi, katkı maddesi kullanmadan Tamamiyle doğal, annelerimizin kendisinin hanelerinde yaparak güneşi kullanarak reçel imalatı ile başladık. dahada ardindan mahsul çeşitlerimizin içerisine soslarımızı koyduk. Konservelerimizi koyduk, şimdi de mevsim gereği turşu yapımına başladık. ev yapımı turşu yapıyoruz, bu şekilde vatandaşların beğenisine sunuyoruz. netlikle Tamamiyle doğal tek ortam, hanede reçeli yaparken ki aşama ile buradaki aşama aynı. Ürünlerimize hiçbir şekilde rastgele tek katkı maddesi mevzubahis değil” diye konuştu.

ŞİMDİLİK 20 anne adayi İSTİHDAM EDİLİYOR

Üretimden üretime değişmekle birlikte şimdilik 20 kadına istihdam imkanı sağladıklarının altını çizen Külahci, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bizim amaciyla mühim var olan sektör hissenini oluşturarak bu insanları dahada kalıcı tek şekilde bizimle çalışmalarını sağlamaktır. Piyasada aslında bunun tek eksikliğini hissettik. Bundan sonraki hedefimiz imalat kapasitemizi arttırmak. Pazarda Bir takım sıkıntılarla karşı karşıyayız, ama hedefimiz senelik 6 ton var olan üretimimizi iki üç katına çıkarmaktır. Hiçbir şekilde rastgele tek kuruluş ve kuruluştan destek almadım. Tamamıyla kendisinin kaynaklarımızı kullandık ve merkezimizi açtık. Kadın olarak piyasada çok sıkıntı yaşamadık. Bir hayli insan bize kadın olduğumuz amaciyla dahada çok ılımlı yaklaştı. Üretim yerimizi arttırılması ile alakalı destek olunursa, biz de istihdamı arttırıcı çalışmalara girebiliriz. bu erken 20 çalışan kadınımız tek sonraki süreçte 100’leri bulabilir.”

EVİNİ GEÇİNDİRMEK İÇİN MERKEZDE ÇALIŞIYOR

Organik mahsul imalat merkezinde çalışan üç bebek annesi Canan Yalınkaya da merkezlerinde turşu, reçel, sos yatıklarını söyledi. Yalınkaya, “Evde yaptığım her şeyi burada aynı ev ortamındaki benzeri organik tek şekilde yapıyoruz. üç çocuğum var, Erkek çocuğum çalışmıyor bu yüzden bendeniz çalışarak evin geçimine katkıda bulunmak istiyordum ve burada başladım. Kadınlar hanede oturacaklarına çalışsınlar, hemide baski atarlar ayni vakitte da ev ekonomisine katkıda bulunurlar. Vatandaşlarımızın katkılı ürünler alacağına bu tür organik ürünleri alıp tüketmelerini öneri ederim” şeklinde konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir