Dodurga’da 14 Milyon Ton Kömür Rezervi Bulunuyor

  • 1 year ago
  • 0

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Alpagut-Dodurga yeralti maden Ocağı’nı ziyaret ederek açık ve kapalı ocaklarda incelemelerde bulundu. İncelemeler esnasında ülkemiz Kömür İşletmeleri denetim Müdürü Oğuz Semiz, bölgedeki yeralti maden sahaları ve çalışmalar ile alakalı Vali Çiftçi’ye bilgi verdi.

Dodurga’daki yeralti maden sahalarında 14 milyon ton kömür rezervinin bulunduğunu ifade eden TKİ denetim Müdürü Oğuz Semiz, bu rezervlerin hatri sayilir büyüklükte bölümünün yer altında olduğunu söyledi. Yer altındaki rezervin çıkarılmasının dahada maliyetli, emeğe dayalı ve çok rizikoya sahip olduğunu belirten Semiz, ama teknolojiyle üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

“KALİTE OLARAK ÇOK YÜKSEK VE UYGUN”

Dodurga’daki yeralti maden ocaklarından çıkarılan kömürlerin Türkiye’nin en kaliteli kömürlerinden olduğunu açıklama eden Semiz, “Açık ocaktan çıkarılan kömürümüz tesislerde eleniyor yıkanıyor. İçerisine karışan kayaçlardan arındırıldıktan ardindan kullanılabiliyor. Çok kaliteli tek kömür imalatı var. kalite olarak çok fazla ve ahenk gösteren tek kömür. Soma’dan ardindan buranın kömürü çok iyi ve kaliteli” dedi.

ÜRETİLEN KÖMÜRLERİN YÜZDE 90’I VAKIFLARA VERİLİYOR

Üretimi yapılan kömürlerin yüzde 90’ının yasamsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına verildiğini laf eden Semiz, “Üretim Haziran ayında başlıyor. Aralık ayına civarindan ayni ritimde devam ediyor. geçen sene Mart-Nisan ayı benzeri çalışmalara başladık. rastgele tek bildirim alınmadığı amaciyla şuanda çalışmalarımızı rutin tek şekilde ayni ritimde devam ettiriyoruz. Tokat, Rize, Samsun, Rize, Erzurum, Malatya, Adıyaman’a Çankırı, Kırşehir bölgesine de gönderiyoruz. ara ara verilen kömürlerle alakalı teknik meseleler yaşanabiliyor. Vakıflardan şikayet alabiliyoruz. ama bunlar sistemin çalışmasını engellemiyor. İade alıyoruz adina kömür veriyoruz. Problemleri hızlıca çözüyoruz. 2005 yılından beri yasamsal yardımlaşma ile alakalı hiçbir mesele yaşanmadı. Yaşanan problemlerde hızlıca çözüme kavuşturularak halkımız mağdur edilmedi” diye konuştu.

Üretimin Haziran ayında başlayacağını ve sene sonuna civarindan ayni ritimde devam edeceğini ifade eden Semiz, “Geçen sene Mart-Nisan ayı benzeri çalışmalara başladık. Bu sene ise çalışmaları rutin tek şekilde ayni ritimde devam ettiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir