“Gizemli yol”a gelip, deneme yapıyorlar

  • 5 Months ago
  • 0

Erzurum’da, Palandöken Dağları’ndaki Abdurrahman Gazi Türbesi’ne çıkan yolda bulunan 200 metrelik ‘gizemli yol’ alaka görüyor. Yolun başında kontağı kapatılan otomobillerin yokuş yukarıya çıkmasına şahit olunduğunu duyanlar, buraya gelip, deney yapıyor.

Şehirde özellikle hafta sonları takriben 200 metrelik yolda araçlarıyla olacaklara şahitlik etmek isteyenler, alanda ara ara yer bulmakta zorluk çekiyor. Belediye tarafından ‘Gizemli yollar başlangıcı’ yazılı tabelanın yanındaki başka tabelada ise ‘1- Aracı durdurunuz, 2- Vitesi boşa alınız, 3- Frenden ayağınızı çekiniz, 4- tecrübeye başlayabilirsiniz’ yazısı bulunuyor.

“HERKES GİBİ BİZ DE ŞAŞIRDIK”

‘Gizemli yol’u görmek amaciyla Diyarbakır’dan geldiğini aktaran Semra Çetin, “Böyle tek yollar var, dendi biz de geldik; ama şaşırdık ve anlam veremedik. Neye bağlayacağımızı da çözemedik. Metalik tek şey mi var aşağıda yoksa göz yanılması mı, bilemedik. diger her biri benzeri biz de şaşırdık. Bizim amaciyla Sahiden enteresan tek deney oldu. Bir takım arkadaşlarımız bunun için inanmamıştı. Birebir olayı yaşayınca çok heyecanlandılar. Elbet burası amaciyla tek ilmi izahı vardır. O izahın da buraya yazılması lazım. Okuyup, bilinçlenmek isterdik” diye konuştu.

Bir takım kişiler ise yola su dökerek veyahut top bırakarak, eğitimin ne tarafa doğru olduğunu çözmeye çalıştı.

ABD’deki Nevada Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümü enerji sahası öğretim üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, 2008 yılında, su terazisi ile yaptığı deneyden ardindan “Manyetik tek alan veyahut keramet mevzubahis değil. Tamamiyle göz yanılması. Yokuş yukarıya benzeri gözüküyor; ama rampa aşağı tek yol” demişti.

Kaynak: DHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir