Havuzda burun kırılmalarına dikkat!

  • 1 year ago
  • 0
Yaz sıcaklarında serinlemenin en popüler yolu havuza girmek. ama bu keyifli organizasyon bazı vakit kazalara da neden olabiliyor. Havuzda gerçekleşen kazalarda burun kırıklarına dikkat çeken KBB ve surat Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, mevzu hakkinda dikkat edilmesi koşul olan noktalara değindi.

Sıcak havaların insanları deniz ve havuzlara doğru çağırdığı bugünlerde, havuzda yaşanabilecek burun kırılmaları, mümkün kazalar arasında yer alıyor. Tatilde havuz başındaki kaygan zeminler, Ne yazık ki bu tür kazalara davetiye çıkaracak civarindan riskli olabiliyor. bazı vakit enerjisi tavan yapmış mutluluk dolu tek çocuk, bazı vakit da onun peşinde koşan tek anne amaciyla kayarak düşmek çok olası. mevzu hakkinda olarak, KBB ve surat Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, mühim veriler verdi.

İLK MÜDAHALE NE OLMALI?

havuz-kazalari

Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, “Havuzda kayıp düşen kişi burnunu çarpmışsa ve burnundan kan geliyorsa; burnunu işaret parmağı ve başparmağı ile kuvvetlice sıkıp, başını öne doğru eğmelidir. Kanaması var olan kişinin başını yukarıya kaldırması yanlış tek devinim olur. Kazanın üzerinden vakit geçmeden derhal buruna buz uygulaması yapılmalıdır. eğer burunda çok ağırbaşlı tek kanama varsa, hasta kisi vakit kaybetmeden tek hastaneye başvurarak Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanına görünmelidir.” dedi.

BURUNDAKİ RENK DEĞİŞİMİNE DİKKAT!

Gürkan Kayabaşoğlu, “Eğer talihsiz kaza sonrası hafif şiddetli tek kanama varsa; burun dahil kismina çok soğuk su çekmek kanamayı durdurmaya muavin olacaktır. Pıhtıları atabilmek amaciyla hafifçe sümkürmek de doğru tek atilim olur. Burada burnunuza çekeceğiniz suyu, eğer imkan varsa buzdolabından saglamak faktörüz dahada isabetli olacaktır.
Geçirdiğiniz talihsiz kaza sonrasında burun üzerinde renk değişimleri yaşandıysa, Başka bir deyişle morarma laf konusuysa, bu durum tek kırığın veyahut çatlağın habercisi olabilir. Bu vaziyette vakit kaybetmeden tek KBB uzmanına görünmelisiniz.” diye konuştu.

AMELİYAT ŞART MI?

Kaza sonrası ameliyatları ile alakalı de yorumda bulunan Gürkan Kayabaşoğlu, “Havuz başında veyahut değişik tek yerde yaşanan burun kazaları sonrasında yaşanan en hatri sayilir büyüklükte kaygı şu oluyor; buruna aldığımız her darbe, operasyon gerektirir mi?
Buruna aldığınız her vuruş değil ama burnunuzda biçim değişikliğine neden var olan her kırık, netlikle Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından operasyon edilmelidir.

Başka tek olasılık üzerinden de misal saglamak gerekirse; tatilde yaşadığınız havuz kazası sonrası, burnunuzdaki travmayı çok önemsemediniz. Tatilinizi bölüp, denetim olmaya vakit ayırmadınız ve burnunuzda oluşan kırık yanlış kaynadı.

ŞİŞKİNLİK VE MORARMA VARSA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir