İnternetten 40 bin kişiyi dolandıran çetenin lideri tutuklandı

  • 7 Months ago
  • 0

Gürcistan Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, kullandıkları yazılım aracılığıyla sanal alemde 40 bin kişiyi toplamda 100 milyon dolar dolandıran beynelmilel hatali çetesinin çökertildiği kaydedildi. Açıklamada, çeteye baz alinarak operasyonun nihayet iki senedir Gürcistan, Almanya, ABD, Ukrayna ve Moldova iş birliğinde yürütüldüğü ifade edildi.

MAHKEMEYE ÇIKARILDI

Kod isimi “None” var olan çetenin öncüsü A.K ile kod isimi “Phantom” var olan yardımcısı M.K’nın güvenlik güçlerince Tiflis’te düzen eden operasyonda gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, zanlıların çıkarıldığı Tiflis Şehir Mahkemesince tutuklandığı belirtildi. Açıklamada, çeteye baz alinarak operasyonda Avrupa zabita Teşkilatının (Eurupol) da bulunduğu belirtildi.

Çetenin takriben 40 bin bilgisayara “GozNym” yazılımıyla siber hücum düzen ettiği anlatilan açıklamada, saldırıya maruz kalanlar arasında haklar firmaları, beynelmilel şirketler ve kurumlar bulunduğu kaydedildi. aynı zamanda Europol’dan yapılan izahta ise çetenin azalarina baz alinarak Almanya, ABD, Moldova ve Gürcistan’da soruşturmaların başlatıldığı, örgütün 5 Rus azasının firarda olduğu bildirildi. AA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir