İran: ABD ile müzakere ihtimali yok!

  • 8 Months ago
  • 0

Japonya’nın NHK televizyonunun haberine göre, resmi temaslar kapsamında Tokyo’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran ve Washington arasındaki gerilimle alakalı gazetecilerin suallerini cevapladı.

İran’ın nükleer programı ve iki memleket arasındaki tansiyonun düşürülmesi amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile müzakere ihtimalinin sorulması üstüne Zarif, “Hayır, (ABD ile) müzakere olasiligi yok. Müzakere çağrısından evvel AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ beynelmilel kaidelere uymalıdır. Nükleer anlaşmayı kendisi ihlal etti” dedi.

Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden ardindan alana çıkan gerilimi, “her iki taraf amaciyla intihar” şeklinde niteledi.

Japonya’nın nükleer anlaşmanın savunması ile alakalı rastgele tek eylemde bulunmadığını söyleyen Zarif, “ABD’nin uyguladığı yaptırımlar ahenk gösteren ücret terördür. bunun için destur saglamak de ahenk gösteren ücret teröre yardım etmek olacaktır. Her memleket İran’dan yakit alabilme imkanına sahip olmalıdır” diye konuştu.

Japonya ziyaretinden evvel onuncu hafta sırasıyla Türkmenistan ve Hindistan’a resmi ziyaret gerçekleştiren Zarif’in yarın da Çin’e gitmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta ak Saray’da yaptığı açıklamada, İran idarenine nükleer programı ayrılması ile alakalı müzakere çağrısında bulunmuş, başka istikametten da iki memleket arasındaki çok gerilim dikkate alındığında askeri çatışmayı da muhtemel gördüğünün iletinini vermişti.

Nükleer anlaşmadan ayrılmalarından ardindan İran ekonomisinin oldukça kötüleştiğini belirten Trump, “Yapmaları koşul olan şey şu: Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil tek anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz; istediğimiz çok tek şey değil. Bu, onları tekrar iyi tek pozisyona getirebilir. İran’a zarar saglamak istemiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İran öncüsü Ali Hamaney de Trump’ın müzakere çağrısını, “ABD bugünkü tavrını sürdürdükçe müzakere zehirdir. Bugünkü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümetiyle yapılacak müzakere, iki defa zehirdir” ifadeleriyle reddetmişti.

Trump dahada ardindan Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Eminim ki İran yakında (bizimle) konuşmak isteyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani ise Trump’ın tehdit ve diplomasi mesajlarına, “ABD ile tek müzakere olmayacak ve Amerikalılar İran’a baz alinarak askeri tek girişime cüret edemeyecek” sözleriyle cevap vermişti.

ABD-İRAN GERİLİMİ!

Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018’de, 2015’te imza adan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin yakit ihracatını amaç alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “yabancı pkk terör örgütleri” listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD’nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs’ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin tek bölümünü tekrar uygulamaya başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran’ın çıkarlarını savunacak tedbirler alması amaciyla 60 vakit süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, geçtiğimiz hafta İran’dan gelebilecek tehditlere karşı önlem emeliyle USS Abraham Lincoln tayyare Gemisi Taarruz Grubu ile dört nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman görev Gücü’nü körfeze derhal sevk etmişti. AA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir