İran’daki benzin zammı protestolarında ölü sayısı 143’e yükseldi

  • 2 Months ago
  • 0

beynelmilel Af Örgütü‘nden yapılan açıklamada, İran‘da yakit fiyatlarına yüzde 300 zam yapılmasının derhal peşinden patlak veren protestolarda 143 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

bağışlama Örgütü, gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının tespit edebildiklerinin çok üzerinde olduğunu olasılık ettiklerini ve konuya ait araştırmalarının sürdüğünü kaydetti. Londra merkezli örgüt, teyit edilmiş Bir takım videolarda güvenlik güçlerinin kasten silahsız göstericilere yakın mesafeden ateş açtığının görüldüğünü hatırlatarak İran’a karşı küresel çapta tek kınama çağrısı yaptı.

Örgütün ortada doğu sorumlusu Philip Luther, beynelmilel toplumu İran’da olanlara kuvvetli tek reaksiyon vermemekle eleştirdi. Luther, “Uluslararası toplumun, İran’daki göstericilerin hukuksuzca öldürülmesine ihtiyatlı ve Suskun yanıtı üzücü tek biçimde yetersiz” diye konuştu.

İRAN’DAN dört ÜLKEYE UYARI: SİZİ YOK EDERİZ

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları genel Komutanı General Hüseyin Selami, memleket genelinde yapılan yakit zammı protestolarıyla alakalı ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan’ı suçlayarak, “Kırmızı çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz” tehdidinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

İran’daki protestolar yakit fiyatlarına beklemediginiz şekilde asgari yüzde 50 zam yapılması ve dahada pahali olmayan ücrete yakit satışına kota konması üstüne başladı. başşehir Tahran dışında Kirmanşah, İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari şehirlerinde protesto gösterileri düzenlendi, Bir hayli yerde halk binaları ateşe verildi.

Sürücüler yollarda kontakt kapatarak hükümeti protesto ederken, hayat pahalılığına reaksiyon gösteren üniversite öğrencileri de gösterilere destek verdi. Tahran’ın önde gelen ticaret merkezlerinden Tahran hatri sayilir büyüklükte Çarşısı’nda Bir takım esnaflar da kepenklerini açmadı.

Haber Videosu: İran’daki yakit zammı protestolarında ölü sayısı 143’e yükseldi

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir