İrem Yaman: Olimpiyatlar için sikletimdeki favori sporculardan biriyim

  • 3 Months ago
  • 0

Dünya şampiyonu ulusal tekvandocu İrem Yaman, sıkletinin en iyisi olduğunu ve olimpiyatlarda popüler olarak görüldüğünü belirtti.

“Altın avcısı” lakaplı ulusal sporcu, Anadolu Ajansı (AA) Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Sakatlığından dolayı tekvandoya iki ay ara verdiğini ifade eden İrem, “Olimpiyatlar amaciyla sıkletimdeki popüler sporculardan biriyim. Zira sıkletimin en iyisiyim. Olimpiyatlarda altın madalya bekliyorum.” dedi.

Grand Prix müsabakasına katıldığını ama sakatlığı hasebiyle elendiğini laf eden ulusal tekvandocu, şöyle konuştu:

“Açıkçası bu netice rakiplerimde hatri sayilir büyüklükte tek sevince neden oldu. Hangi ülkeden olursa olsun, ’57 kiloda kim şampiyon olur?’ dendiğinde, iki ad veriyorlar. dahada evvel sıkletimde iki sefer olimpiyat şampiyonu var olan sporcu vardı. Üçüncü olimpiyatlarına girecek şimdi. ‘Acaba üçüncü sefer o mu şampiyon olacak, yoksa İrem mi olimpiyat şampiyonu olacak?’ diye konuşuluyor. Bunlar benim motivasyonumu arttırıyor. Zira popüler olmak ve herkesin gözü önünde bulunmak çok güzel. elbette psikolojisi kimi ağır olabiliyor. ama onu da çok iyi yönetebiliyorum. Zira spor psikoloğundan, beslenme uzmanından yardım alıyorum. Şu vakit şuurlu olarak olimpiyatlara adım adım hazırlanıyorum diyebilirim.”

Sorulara verdiği yanıtlar

İrem Yaman’ın başka suallere verdiği yanıtlar şöyle:

İrem Yaman kimdir?

“7 yaşında tekvandoya başladım. Babam aynı zamanda antrenörüm. Ablamla birlikte tekvandoya başlamıştım. Ablam dahada ardindan bıraktı. bendeniz babamla ayni ritimde devam ettim. 2014 seneninde ulusal takıma girdim. Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldum. dahada ardindan 2015 seneninde bütün açık turnuvalarda birinci olarak hayat Şampiyonası’na gitmeye dogruluk kazandım. hayat Şampiyonası’nda da altın madalya kazandım. böylelikle şuurlu yasama atılmış oldum. 2016 Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldum. dahada ardindan Universiade şampiyonu oldum. Her turnuvada altın madalya kazandım. tek eksiğim olimpiyat madalyası.”

Tekvando hayatına ne kattı?

“Tekvando şu anda hayatımın odak noktası, merkezi diyebilirim. Zira her şeyim o. bütün hayatımı ona göre düzenliyorum. yasamsal hayatım, beslenmem, dışarı çıkmam, hepsi antrenmanlarıma bağlı. erken idman yapıyor, öğlen dinleniyorum. ardindan tekrar akşam idman yapıyorum. yasamsal yasama antrenmanlarımdan boş var olan vakitlerde dahil oluyorum. Tekvando her şeyim diyebilirim.”

Günde kaç saat çalışıyorsun?

“Bu durum müsabakanın yoğunluğuna göre değişiyor. Şu anda olimpiyatlara hazırlanıyoruz. Bizim amaciyla yoğun tek süreç. tek sene benzeri tek vakit var. uzunca görünüyor ama bizim amaciyla çok kısa tek süre. vakiti iyi değerlendirmeye çalışıyorum. kimi üç idman yaptığım zamanlar oluyor. kimi iki idman yaptığım zamanlar oluyor. Bu ara tek idman yapamıyorum yoğun olduğu için. Arada tek vakit de dinlenme veriyoruz.”

Hatice Kübra İlgün ile yaptığın mücadelesi değerlendirir misin?

“40 puanlık tek yarışma seçmesi geçirdik. Atmosfer çok güzeldi. Benim her vakitki Hanemde yarışma yaptık. İlk Ankara Şampiyonası’na da İsmet Iraz Spor Salonu’nda çıkmıştım. Şampiyon olmuştum. Orası çok güzeldi. Atmosfer bu erken dahada da şaşalıydı. Benim çok hoşuma gitti. Tekvandonun bunun benzeri tek vaziyete gelmesi çok güzel. Ayakta izleyenler vardı. Tıklım tıklımdı. Sonuçtan da çok memnunum. ülkemiz kazanmış olsun. Bu civarindan yoğun izleyicinin geldiği yerde biletlerin ücretli olup, gelirin de yasamsal tek kuruma bağışlanmasını, en azından iyi tek işe vesile olmayı çok isterdim. Şunu gördük ki bunu tek dahaki sefer yapabiliriz. neden Mehmetçik’e bağışlanmasın, neden LÖSEV’e bağışlanmasın? Umarım bunlara da vesile oluruz.”

Kendine nasıl tek yollar haritası belirledin?

“Yol uzunca ama tek öylesine da kısa. asama bizim amaciyla müspet ilerliyor. Sakatlıktan çıktım ve performansım çok iyi. dahada da iyi olacak. Olimpiyatlara hazırlanıyorum. Olimpiyat performansımın en üst seviyede olmasını istiyorum. Onun amaciyla bütün maçları adım adım görüyoruz. Her şey çok iyi gidiyor. Umarım olimpiyatlarda da her şey çok iyi olur.”

Sakatlığın ne durumda?

“Sakatlığımın vaziyeti şu anda çok iyi. Zira iki Grand Prix’ye sakatlığımı tam manasıyla atlatmak amaciyla katılmamıştım. Bu benim amaciyla müspet oldu. Olimpiyatlara sakatlanmadan, bu zamani en müspet şekilde atlatıp gitmek istiyorum. Şu vakit vaziyetim çok iyi. Olimpiyatlarda dahada iyi performans alana koyup, madalya kazanmak amaciyla elimden geleni yapacağım. Çok şükür sakatlığımı atlattım.”

Gençlere neler dile getirmek istersin?

“Gençlerin benim yolumda olması, ‘İrem abla, seni misal alıyoruz.’ denmesi çok hoşuma gidiyor. Yaptığım işte doğru yolda yürüdüğümü onlar sayesinde görüyorum. Gençlerin gözlerinde umudu görmek, bana umutla bakmaları, geleceğe değin beni de umutlandırıyor. Umarım benim yürüdüğüm yolda onlar da ilerlerler. Onların her vakit ugras etmesini istiyorum. netice ne olursa olsun, kazanmak veyahut kaybetmek değil, mühim var olan herkese her şeye karşın ugras etmek.”

Tek soru-tek kelime

Tekvando: Hayatım.

Tatami: Evim.

Spor: Disiplin.

Madalya: Benim.

Antrenman: Egzersiz.

Siyah kuşak: Olgunluk.

Tekme: Yapmam gereken.

Altın vuruş: Sevmem.

Kask: Mavi.

Bayrak: Her şey.

İstiklal Marşı: En sevdiğim.

Milli forma: Benim.

Antrenör: Babam.

Aile: Her şey.

Baba: Şans.

Ankara veyahut başkent: Evim.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir