Kış saati uygulamasına kısa süre kaldı! Saatler geri alınacak mı?

  • 1 year ago
  • 0
Kış saati-Yaz saati uygulaması iki sene evvel nihayet bulmuş ve sabit saat uygulamasına geçilmişti. Saatlerin art alınacağı tarih heyecan konusu ancak, alınan kararlar saatlerin art alınma tarihi yaklaşırken nihayet senelerde tek sene dahada uzatılarak sabit saat uygulaması ayni ritimde devam ettiriliyor. Peki bu sene saatler art alınacak mı?

Saatler ne vakit ayarlanacak, kış saati uygulaması başlayacak mı? Bu Sual Bir hayli kişi tarafından heyecan ediliyor. Resmi Gazete aracılığıyla yayımlanan kararla birlikte vakit ışığından dahada çok faydalanabilmek maksadıyla yaz saati uygulamasının başlatılacağı açıklanmış ve bu uygulama kış aylarının akşam saatlerinde havanın acele kararması gerekçesiyle vatandaşlar tarafından eleştiri konusu haline gelmişti.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALKTI MI?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; vakit ışığından dahada çok istifade etmek emeliyle 26 Mart 2016 tarihinden bu yana bütün yurtta saatlerin tek saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, sene boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, güneş ışığından dahada çok istifade etmek emeliyle bütün yurtta saatlerin tekrar düzen etmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı bakanlar heyeti Kararı’nda bulunan “30 Ekim 2016 sektör bugünü saat 04.00’ten bu yana tek saat art alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

SAATLER NE vakit GERİ ALINACAK?

23 Ekim 2017 tarihindeki Resmi Gazete aracılığıyla duyuru edilen kararname neticesinde, yaz saati uygulamasının 2017 tarihinde de sürdürüleceği, kış saati uygulamasına 28 Ekim 2018 sektör tarihinde saat 04.00‘ten bu yana geçileceği aktarılmıştı ama karar saatlerin ayarlanma tarihi yaklaşırken nihayet senelerde tek sene dahada uzatılarak sabit saat uygulamasında kalmaya ayni ritimde devam ediliyor.

._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in nihayet kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir