Kişiye özel müzik ile ‘çınlama terapisi’

  • 1 year ago
  • 0
  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Yıldız Teknopark’ta tek Ar-Ge şirketi tarafından kulağında çınlama meselesi var olan hastalar amaciyla müzikal terapi yazılımı geliştirildi. TÜBİTAK’ın muvaffakiyet ödülüne layık görülen yazılımın, çınlama sorununda müspet neticeler verdiği bildirildi. mevzu hakkinda İzah yapan Firmanın genel müdürü Serkan Kurt, “Geliştirdiğimiz yazılımla çınlama frekansına ahenk gösteren olarak gürültü oluşturuyoruz. Bunu da tek müzik dosyasının dahil kismina gömüyoruz. Başka bir deyişle hastanın seçenek ettiği tek şarkıyla bu tedaviyi uygulayabiliyoruz” dedi.

İstanbul’da, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark kisminda tek Ar-Ge şirketi, kulakta çınlama terapisinde kullanılan yazılım hazırladı.

Şirket içerisinde bulunan doktor, mühendis ve akademisyenlerle geliştirilen pc yazılımı, kulak burun boğaz hekimi ve odyoloji uzmanı hekimin muayenesinde tespit ettiği çınlama frekansına ahenk gösteren gürültü oluşturuyor.
Hastanın isteğine göre seçilen müzik dosyasına entegre edilen hususi ses sinyallerinin, çınlama sorununda müspet netice verdiği belirtiliyor.

Firmanın genel müdürü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Kurt, yaptığı açıklamada, geliştirdikleri yazılımın kulak çınlaması tedavisinde muvaffakiyet oranının çok fazla olduğunu söyledi.

cinlama-terapisi-aa

“Müzikal terapi” isimi verilen rehabilitasyon yönteminin Avrupa Birliği Ufuk 2020 projesi çerçevesinde de destek aldığını aktaran Kurt, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bu projenin en mühim özelliği, kişiye hususi ses oluşturuyor. Kişinin istediği müziğin dahil kismina bunu gömüyoruz ve günün belli saatlerinde dinliyor. Ne civarindan uzunca süre dinlerse muvaffakiyet oranı öylesine artıyor. Öncelikle hastanın kulak çınlama frekansını ölçüyoruz. KBB uzmanı veyahut odyoloji uzmanı hastanın işitme profilini çıkartıyor. Çınlama frekansı ölçülüyor. Geliştirdiğimiz yazılımla çınlama frekansına ahenk gösteren olarak gürültü oluşturuyoruz. Bunu da tek müzik dosyasının dahil kismina gömüyoruz. Başka bir deyişle hastanın seçenek ettiği tek şarkıyla bu tedaviyi uygulayabiliyoruz. Günün belli dönemlerinde dinleyerek hastanın tedavisini gerçekleştirmiş oluyoruz.”

TESTLERİ YAPILIYOR

Kurt, projenin Avrupa Birliği’nde de dikkati çektiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“TÜBİTAK muvaffakiyet armağanı kazanmış tek proje. hayat genelinde ağırbaşlı tek istikbal beklentimiz de var çünkü Avrupa Birliği’ndeki uzmanlarla bu mevzu görüşüldü. faal muvaffakiyet oranı rakiplerine göre çok dahada iyi. Etik heyet raporları alındı. Üç merkezde de bu sistem test ediliyor. İstanbul ve Ankara’da hastanelerde testleri yapılıyor. Avrupa Birliği, projemizi onay etti. Finansal destek sağlıyor. Bu tertemiz tek yöntem, yakında piyasaya çıkacak. hayat genelinde uygulanabilecek tek proje. Çınlama toplumda çok sık görülen tek rahatsızlık Ayrı olarak yasamsal Hayatı menfi istikamette etkiliyor. Şu anne civarindan takriben 24 hasta kisi üzerinde denedik ve çok iyi muvaffakiyet elde ettik. İnşallah Bu tür konulari dahada da iyi konumlara taşıyacağız. Şu vakit itibarıyla bu sistem beklediğimizin üzerinde neticeler veriyor.”

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir