Kuru incir ihracatında tarihi rekor

  • 10 Months ago
  • 0

Kuru incir ihracatı tarihi rekora imzasini atarken, 2017-18 sezonunu 261 milyon dolarlık ihracatla kapatan kuru kayısı ihracatını da uzunca yıllar ardindan geçmeyi başardı. 2010-11 sezonlarinda ülkemiz 398 milyon dolarlık kuru kayısı ihraç ederken, aynı sezonda kuru incir ihracatı 171 milyon dolardı. Sonraki senelerde kuru kayısının vasati ihraç ücreti kan kaybederken, kuru incir ihracatının ihraç ücreti devamlı arttı ve 2017/18 sezonlarinda kuru kayısı ihracatını arkada bıraktı.

“KURU İNCİRDEKİ BAŞARI ÜZÜM VE KAYISI İHRACATINDA ÖRNEK OLSUN”

Kuru incir ihracatında yakalanan başarının çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru kayısı ihracatına misal olması dileğinde bulunan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim heyeti Başkanı Birol Celep, döviz kurlarının aşırı dalgalandığı süreçte Türk ihracatçılarını soğukkanlı devinim etmeye çağrı etti.
Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısının prestij ürünler olduğuna dikkati çeken Celep, “Kuru incirin hayat genelinde muadili var olan hurma, erik benzeri ürünlerin ücretleri 8-10 dolar seviyesinde. Kuru üzümde ise şu anda yeryüzünde en pahali olmayan Türk üzümü. Amerikan üzümü tonu üç bin 500 dolardan, cenup Afrika, Avustralya, Arjantin, Şili üzümleri ise iki bin 200-2 bin 800 dolar seviyelerinde satılırken, bizler bin 500-bin 700 dolar seviyelerinden ama satabiliyoruz. Türk ihracatçısı kendisinin kendine ücret rekabeti yapmamalı, ürünlerimizi satmak yerine, katma kıymetli pazarlamak hedefimiz olmalı” diye konuştu.

Kuru incirde 2018-19 rekoltesinin 80 bin ton olarak tespit edildiği bilgisini veren Celep, şöyle ayni ritimde devam etti:
“Kuru incirimiz 100 bin ton olsa dahi kolaylıkla pazarlayabiliriz. özellikle ırak Doğu’da Türk incirine yükselen tek alaka var. ırak doğu pazarı başta olmak üzere tertemiz pazarlarla 2023 senesi dışsatım hedeflerimize erişmek amaciyla çalışıyoruz.”

KURU İNCİR İHRACATINDA FRANSA ZİRVEDE, ALMANYA VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ TAKİPÇİSİ

Türkiye’den 2017-18 sezonlarinda en çok kuru incir ihracatı 39 milyon dolarlık tutarla Fransa’ya yapıldı. Fransa’yı 32,6 milyon dolarlık kuru incir ihracatı ile Almanya izledi. Amerika Birleşik Devletleri ise 32 milyon dolarlık Türk inciri seçenek etti.

KURU ÜZÜM, KURU İNCİR VE KURU KAYISI İHRACATI tek MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Kuru meyve piyasasinin anne ihraç ürünü çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 11 Ağustos itibariyle 267 bin ton karşılığı 432 milyon dolar olurken, kuru incir ihracatı 62 bin ton karşılığı 268 milyon dolara ulaştı. Kuru kayısı ihracatı ise 95 bin ton karşılığı 261 milyon dolar oldu. üç üründen Türkiye, 960 milyon dolar elde etti. Kuru kayısı ihracatında 2017-18 sezonu tamamlanırken, kuru üzüm ihraç sezonu 31 Ağustos’ta, kuru incir ihraç sezonu ise 26 Eylül’de sona erecek. var olan müddette yapılacak ihracatla üç ürünün toplaminda ihracatının tek milyar dolar hududunu aşması hedefleniyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir