Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, “Kanunsuz eylem yapıyorlar” dediği işçileri yeniden işe aldı

  • 3 Months ago
  • 0

CHP’li Maltepe Belediyesi‘nde toplu sözleşmenin uygulanmasını istek ettikleri amaciyla işten çıkarılan işçiler art alındı.

İşten atılan işçiler amaciyla temizlik işlerinin başlattığı oturma eylemine, Bir gün evvel erken Fen İşleri Müdürlüğü, baytar İşleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçileri de katılmıştı.

Maltepe Belediyesi içerisinde çalışan DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası iki No’lu Şube yönetim heyeti Üyesi Alkan Okuducu,toplu iş sözleşmesi koşullarının uygulanmasını istediği amaciyla 6 Ekim’de işten çıkarıldı.

Bunun üstüne 7 Ekim’de iş yerinde işçiler eylem başlattı. Eyleme destek veren Genel-İş üyesi Ali Sönmez ve Serkan Bal ile işçi Gürsel Kahraman da işten atıldı. tertemiz işten atmaların derhal peşinden işçiler iş yerinde oturma eylemi başlattı.

ÇÖP YIĞINI OLUŞTU

Eyleme destek veren temizlik işçilerinin çöpleri toplamamasıyla da Maltepe’nin Mahalleleri’nde çöp yığınları oluştu. Vatandaşlar çöp yığınları hasebiyle belediyeyi eleştirdi.

ALİ KILIÇ: TEMİZLİK PERSONELİMİZ yasasız EYLEM GERÇEKLEŞTİRİYOR

Vatandaşların yasamsal medyadan şikayetlerine ise Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Temizlik personelimiz yasasız tek eylem gerçekleştiriyor. Bundan dolayı yaşanan sıkıntılar var, biliyorum.” diyerek yanıtladı.

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası iki No’lu Şube yönetim heyeti Üyesi Alkan Okuducu eylemle alakalı yaptığı açıklamada, “Sendikal eylemlerden dolayı beni işten çıkardılar. Arkadaşlarımızı ise bana destek verdikleri amaciyla çıkardılar. TİS’in maddelerinin uygulanması sendika idaresi olarak bizim vereceğimiz tek karar değil. İşçi bunun için karar verecek” demişti.

Ali Kılıç

İŞÇİLERİN TALEPLERİ NELERDİ?

Maltepe Belediyesi’nde 1400 işçiyi kapsayan ve Kasım 2018’de imza adan toplu iş sözleşmesinde şu maddeler bulunuyor:

-Haftalık çalışma saatinin 40 saate indirilmesi,

-Haftalık tatil gününün iki güne çıkarılması,

-İşçi sıhhati ve güvenliği, düzen ve zarar tespit komisyonu kurullarında işçi temsiliyeti.

VİDEO: Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, “Kanunsuz eylem yapıyorlar” dediği işçileri tekrar işe aldı

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir