Mansur Yavaş: Hitit Güneş Kursu Amblemi Değişmez

  • 9 Months ago
  • 0

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Mansur Yavaş’ın oturmasının derhal peşinden amblemin değişip değişmeyeceği heyecan konusu oldu. Tartışmalı tek kararla kaldırılan Hitit Güneş Kursu’na tekrar dönülmesi istikametinde çok sayıda çağrı gelirken Yavaş, Meclis’te ekseriyet olmadıkları amaciyla tek değişikliğin mümkün olmadığını söyledi.

Mansur Yavaş, gündeme ait açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun belediyeye gönderdiği yazıya değinen Yavaş, Hitit Güneş egitimi ile alakalı da İzah yaptı.

“2 BİN 200 TL’DEN AZ ALAN 12-20 İŞÇİ VAR

cumhuriyet milletçe partisi genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li belediye başkanlarına gönderdiği “10 esas ilke” başlıklı yazıda bütün belediye çalışanlarının ücretlerinin iki bin 200 Lira olmasını istemişti. Bu vaat üstüne analiz yaptırdığını laf eden Yavaş, belediyede bu fiyatın altında çalışan Yalnızca 12-20 arasında işçi bulunduğunu onların da maaşının yükseltileceğini söyledi.

“EVLİYA OLSA YOLUNU ŞAŞIRIR”

Yavaş, Belediye Meclisi’nin evvel toplantısında belediye şirketlerinin tasfiyesi konusunu gündeme getirmiş ama bu mevzu tartışmalara yollar açmıştı. Mayıs ayında şirketlerin genel kurulları olacağını belirten Yavaş, “Ondan ardindan genel kanım belediye kendisinin işini kendisinin yapsın. Belediyenin işlerini şirketlere vermesini istemiyoruz” dedi.

Yasayla kurulan ANFA, EGO, ASKİ dışındaki şirketlerin hususi kurulan şirketler olduğunu belirten Yavaş, “Siz şirkete ihale ediyorsunuz o da istediği şirkete veriyor. bendeniz evliya olsa yolunu şaşırır diyorum. Hiç neden yok. Belediye kendisinin ihalesini kendisinin yapsın” görüşünü tekrarladı.

“GELEN 10 MESAJDAN 4’Ü AMBLEMLE İLGİLİ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki yönetim değişikliğinin ardından, tartışmalı tek şekilde kaldırılan Hitit Güneş egitimi amblemi tekrar gündeme geldi. Yavaş, “Amblem farklığı gündeme istikbal mi” sorusuna, “Gelmez. Meclis’te çoğunluğumuz yok. Meclis karar veriyor çünkü” yanıtı verdi. ama Yavaş, ama amblemin Bir takım yerlerde kullanılabileceğini söyledi.

Meclis’te ekseriyet olsa dahi “ben yaptım oldu” yaklaşımını doğru bulmadığını laf eden Yavaş, “Ankara halkına sorarak, tek yarışma açarak yapmayı düşünmüştüm. Dijital yeryüzünde isterseniz Ankara’da iki milyon insanın görüşünü hızla alabilirsiniz. farklık yapabilsek dahi bunun benzeri yapmayı düşünüyordum” dedi.

Amblemle alakalı çok sayıda istek geldiğini laf eden Yavaş, “Kavgalı şekilde değişti. Bana her vakit 10 ileti geliyorsa 3-4 tanesi amblemle ilgili. Tartışmalı olmasa şimdiye civarindan bu mevzu kapanmış olurdu. Ama bendeniz yaptım oldu ile olunca bunun benzeri oluyor” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Hitit Güneş egitimi amblemi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde, 1995 seneninde Atakule-cami minaresi ve üç yıldız ile değiştirildi. ama karar yargıdan döndü. En nihayet 2011 seneninde Atakule figürlü amblem, yıldız sayısı 5’e çıkarılarak tekrar kullanılmaya başlandı. aynı zamanda 2011 seneninde Ayrı olarak Ankara Kedisi arma olarak kullanılmaya başlandı. Bu arma da mahkemelik oldu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir