Müslümanlar Sevr Mağarası’na akın ediyor

  • 6 Months ago
  • 0

Hac vazifesini adina getirmek üzere dünyanın dört tek tarafından Mekke-i Mükerreme’ye gelen surat binlerce hacı adayı Mekke’nin maksimum dağı ve Hicret esnasında Server-i Alem ile sadık arkadaşını gizleyen kutsal Cebel-i Sevr’in (Sevr Dağı) zirvesindeki Sevr Mağarası’na erişmek amaciyla ter döküyor. Tamamına yakını taş basamaklı merdivenlerden takriben iki saatte çıkılan dağa hacı adayları tek kulluk görev neşesi içinde tırmanıyor. Kıvrımlar seklinde oluşan patika yoldan normal hızla tek buçuk saatte çıkılırken yaşlıların bu mesafeyi kat etmeleri ise iki buçuk saati bulabiliyor.

Sıcağa yakalanmak istemeyen hacı adayları gece yarısından bu yana dağa tırmanmaya başlarken ziyaretini tamamlayan gruplar ise erken namazını Sevr Dağı zirvesinde kılıp dahada güneş doğmadan dönüşe geçiyor. Tırmanmanın güç olmasına karşın hacı adayları Peygamber sevgisinin kendilerine güç vererek yolu kolaylaştırdığını söylüyor. Sevr Mağarası ziyaretini tamamlayıp zirveden inenler ise kan ter içinde tırmanan hacı adaylarını devamlı teşvik ederek şevkini artırıyor. Her inen hacı adayının tırmanışta olanlara “Yılmayın, çaba edin az tek yolunuz kaldı” diyerek cesaretlendiriyor. Çoğunluğu Türkiye, Afganistan, Pakistan, Türki cumhuriyetler ve dünyanın dört tek tarafından gelen yaşlısı genci bütün hacı adayları, kan ter içinde kalmalarına aldırış etmeden bu Yorucu tırmanışı hatri sayilir büyüklükte tek huşu ile yaparak Sevr Dağı zirvesindeki kutsal mağaraya erişmenin mutluluğunu yaşıyor.

Hacı adayları gözyaşlarıyla dua etmekte

70-80 yaşında olan hacı adayları Mekke’nin maksimum dağına tırmanarak Sevr Mağarası’na erişmeye çalışıyor. soluğu daralanlar, yorulanlar ise yakında iseler buruk tek kalp ile dualarını yapıp art dönerken, yarı yola civarindan çıkabilen 80’lik dedeler, yolda dua ve tesbihatlarda bulunuyorlar. Dağın zirvesinde tek katlı ev büyüklüğünde tek tas görünüyor. İçi kubbe benzeri oyuk, ama sürünerek veyahut eğilerek geçilebilen mağaraya girmek istek eden hacı adayları sabırla sıra bekliyor. Şu anda örümcekler görünmüyor ama kutsal zirve Daha güvercin ağırlıyor. İlk bakışta küçücük tek mağara benzeri görünen o kutsal mekana girmeleri kismet olanlar gözyaşı dökerek dua ediyor.

Sevr Dağı’nın zirvesine serilen halı üzerinde dünyanın dört tek tarafından gelen hacı adaylarından oluşan cemaat, saf tutup kuşluk namazını naz ediyor. Namaz sonrası ellerini semaya doğrultan hacı adayları, Müslümanların hepsine ayrı ayrı dualar ediyor. Hacı adayları, Sevr Mağarası’nın bulunduğu zirveden Mekke şehrinin hatri sayilir büyüklükte tek bölümünü de seyrederken, Kabe-i Şerif’in bulunduğu bölge ise Harem’in yanına yapılan 111 katlı devasa binadan tespit edilebiliyor. Hazret-i Ebubekir Efendimizin göz bebeği Esma Binti Ebubekir Validemizin, müşriklerin kuşatmasını yararak Mekke’den buralara aş ve su taşırken gösterdiği çabayı, doruğa çıkan hacı adayları dahada iyi anlıyor.

Etraftaki seyyarlar, ziyarete gelenlerin mühim anlarını ölümsüzleştirmeleri amaciyla kutsal mağara içinde 10 riyale şipşak resimlerini çekiyor. doruğa çıkarılıp süslenen deve ise hacı adaylarının hatri sayilir büyüklükte alakasını çekiyor. en üst seviyedeki kayaların üstüne çıkan Bir takım hacı adayları dua ederken bazıları da Mekke manzarasında birbirlerinin resim ve görüntüsünü çekiyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir