Patlıcanın Fiyatı 1 Haftada Yarı Yarıya Düştü

  • 6 Months ago
  • 0

Türkiye’nin en mühim örtü altı imalat üssü Antalya’da tek hafta evvel patlıcanın ücreti Antalya Toptancı Hali’nde 10 liraya civarindan yükseldi. İklim şartlarının düzelmesi ve üretimin artması hasebiyle patlıcanın ücreti yarı yarıya düştü. Antalya’nın semt pazarlarında ise patlıcanın kilogram ücreti kalitesine göre 5 ile 7 Lira arasında değişti. hemide halde ayni vakitte da pazardaki tezgahlarda patlıcanın az olduğu görüldü. tek ayin ardindan havaların ısınması vaziyetinde üretimin artması ve fiyatın 1-2 Lira bandına düşmesi bekleniyor.

‘FİYATI BİZ ARTIRMIYORUZ’

Antalya Toptancı durum ıslak Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, patlıcanın ücretinin mahsul azlığından dolayı ani çok vakit evvel 8 ile 10 liralık tek bandı gördüğünü hatırlattı.

sema şartlarından dolayı patlıcan üretiminin azaldığından yakınan Akcan, “Bir ayin ardindan havalar ısınınca patlıcan imalatı artacak. 1-2 Lira bandına ücret düşecek. bu erken halde patlıcan dört Lira 70 kuruş ve 5 liradan satıldı. Komisyoncunun ücreti arttırdığı benzeri tek yanlışlık var. Biz ürünü üretici yerine satıyoruz. Üretici yerine sattığımız üründen biz yüzde 8 komisyonumuzu alıyoruz. Biz üretici yerine ticaret yapıyoruz. 5 liralık patlıcan İstanbul Haline erişinceye civarindan en çok 1,5 liralık gider olur. Oradaki esnafın da 6,5-7 Lira bandında satması gerekir” ifadelerine yer verdi.

1,5 LİRALIK MASRAF

olmamış gelen ürünün halde tüccarlar tarafından işlendiğini kaydeden Nevzat Akcan, “Ürün kalitesine göre tekrar sınıflandırılıyor. Bu esnafımızın işçilik, ambalaj, ulaşım benzeri takriben 1,5 liralık masrafı oluyor. Ondan ardindan ürün, büyükşehirlere gidiyor. Komisyoncular olarak biz kesintiyi üreticiden yapıyoruz” diye konuştu.

‘PAZARLA ayrım çok YOK’

Antalya’nın semt pazarları ile haldeki patlıcan ücretinin birbirine yakın olduğunun altını çizen Akcan, “Yüksek ücret olsa dahi akşamüzeri durum fiyatına ulaşır, elindeki ürünü bitirmek amaciyla dahada aşağı dahi düşer” dedi.

Üretici Feti Çelik, üç dönüm patlıcan serası olduğunu belirterek, “Havalar sıcakken mahsul çok çıkıyordu. Havalar kapanınca mahsul azaldı. ani çok vakit evvel vaziyete patlıcanı 8-10 Lira arasında tek fiyatla bırakıyorduk. bu erken 4,70 ve 5 Lira arasında sattık. Komisyon sattığı üründeki farkını bizden alıyor. Her ürünün tek masrafı var. Bu ücret bizi kurtarmıyor. Kimse mazot ve gübre fiyatlarını konuşmuyor. Girdiler ucuzlasın, patlıcan da ucuzlasın” diye konuştu.

‘ÜRETİCİ ADINA SATIYORUZ’

hemide çiftçi ayni vakitte da halde satış yapan Adnan Ekiz, “25 gün içinde iki dönümlük seradan 180 kilo olarak geldi. bu erken halde patlıcan 5 ile 5,5 Lira bandında. sema şartlarından dolayı ürünlerde kalite Zati yok. Üretici bize patlıcanı getiriyor, biz onun yerine satıyoruz. İyi patlıcan 5,5 liradan aldık, aynı ücrete İstanbul’a gönderiyoruz. Oraya giderken ulaşım masrafı, karşı tarafın karı ek edince ücret yükseliyor. Şu vakit halde mahsul yok. Aslında fiyatların çok olmasının en hatri sayilir büyüklükte nedeni budur” diye konuştu.

Patlıcan üreticisi Ali Karol, iki dönüm serası olduğunu belirterek, “25 gündür evvel kez mahsul topladım. 17 kasa patlıcan cıktı. İlaç, gübre pahalı fiyatlarda hoşnut etmiyor, çünkü 25 gün içinde tek topladım. Patlıcanın şu anki ücret pahalı değil, imalatı zor, mahsul de yok. Buradan çıkan mahsul İstanbul’da zamlanıyor. Girdiler ucuzlasın, patlıcanın ücreti da ucuzlasın” dedi.

TÜKETİCİYE GÖRE FİYAT YÜKSEK

Semt pazarından patlıcan alan Pervin Yurtcan, tezgahlarda patlıcanın 6 Lira olduğunu ifade ederek, Antalya’da ürünlerin evvel kez bu civarindan pahalı olduğunu dile getirdi.

onuncu hafta patlıcan almayan Nursel Kurt, “Geçen hafta 7 liradan aldım patlıcanı. üç adet almıştım. onuncu hafta almayacağım, Daha pahalı aslıda imalat yeri Antalya. İlk sefer ücretleri bu civarindan çok görüyorum” dedi.

Kaynak: İHA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir