Renkli dövme uyarısı: Alerjik reaksiyon riskini artırıyor

  • 11 Months ago
  • 0
Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği yönetim heyeti Üyesi Prof. Dr. Demet Can, rengarenk dövmelerle alakalı ikazlarda bulundu. “Renkli dövmelerde kullanılan, sarı renk veren gold ve al renk veren civalı pigmentler, temas var olan yerde kızarıklık ve döküntüye neden var olan ‘kontak dermatit’lerin artmasına yollar açabiliyor” şeklinde konuşan Can, mühim ikazlarda bulundu.

Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği yönetim heyeti Üyesi Prof. Dr. Demet Can, cilde yapılan dövmenin alerjiye yol açabildiğini belirterek, “Renkli dövmelerde kullanılan, sarı renk veren gold ve al renk veren civalı pigmentler, temas var olan yerde kızarıklık ve döküntüye neden var olan ‘kontak dermatit’lerin artmasına yollar açabiliyor.” dedi.

Can, dövmenin çeşitli simge, ova ve figürlerin boya bulunan maddeyle deriye işlenmesiyle yapıldığını vurgulayarak bunun kişide alerjik reaksiyonlara yollar açabildiğini bildirdi. Kalıcı dövmenin, derinin asagi katmanlarına kobalttan altına civarindan pek çok madde ve mürekkep enjekte edilerek yapıldığını laf eden Can, özellikle hassas kişilerde alerji riskinin dahada çok olduğunu ifade etti.

renkli-dovmede-alerji-riski

Prof. Dr. Can, “Günümüzde rengarenk dövme dahada popüler. özellikle renkli dövmelerde kullanılan, sarı renk veren gold ve al renk veren civalı pigmentler, temas var olan yerde kızarıklık ve döküntüye neden var olan ‘kontak dermatit’lerin artmasına yollar açabiliyor.” diye konuştu.

Dövme yapıldıktan ardindan hafif kızarıklık ve şişlik görülmesinin, beklenen tek durum olduğunu belirten Can, alerjik reaksiyon gelişmesi halinde kaşıntı, kızarıklık ve şişliğin çok dahada şiddetli olduğunu, bunun uzunca sürdüğünü ve derinin Sanki sıcak suyla haşlanmış benzeri soyulabildiğini aktardı.

GEÇİCİ DÖVMELERE DE DİKKAT!

Prof. Dr. Can, belli tek süre dövmenin de kalıcı dövme benzeri alerjik reaksiyona yol açabildiği uyarısında bulundu. Geçici dövmenin, özellikle yaz aylarında çocuklara bile uygulanabildiğine dikkati çeken Can, şunları kaydetti:
“Halbuki belli tek süre dövmelerin de alerjik reaksiyona yollar açması hiç de nadir değil. belli tek süre dövmede, Hint kınasına, ten tarafından emilimi hızlandırmak ve dahada kara renkte olmasını sağlamak amaciyla çeşitli maddeler eklenmektedir. Geçici dövmenin renginin dahada koyu olması amaciyla en çok seçenek edilen ‘parafenilendiamin’ adli maddedir ve bu çok kuvvetli tek alerjendir. Bu madde de ‘alerjik ve irrittan kontakt dermatit’ başta olmak üzere çeşitli aşırı duyarlılık reaksiyonlarına neden olabilir.”

Aynı maddenin saç boyalarında da olduğunu belirten Prof. Dr. Can, duyarlı kişilerde bu yüzden saçlarda kaşıntı, yanma Hem de yüzde günlerce geçmeyen şişlikler görülebildiğini bildirdi. “Dövmenin alerji dışında başta bulaşıcı hastalık benzeri riskleri de dikkate alınırsa yaptırılmaması seçenek edilir.” ikazı yapan Can, özellikle altın ve metal alerjisi olanlarda, alerji riskinin dahada çok olduğunu vurguladı. Can, “Yapılacaksa hiç değilse alerji uzmanı tarafından evvelce riskli maddeler ile yama testi yapılması önerilir.” tavsiyesinde bulundu.

BOTULİNUM UYGULAMASINDA ALERJİ RİSKİ

Prof. Dr. Can, özellikle kozmetik dermatoloji alanında kullanılan ve halk arasında “botoks” denilen “botulinum” uygulamasında, alerji riskine ilişkin de izahlar yaptı.

“Neredeyse 30 senedir kozmetik dermatoloji alanında kullanılan botulinum toksini ile alakalı Bir hayli komplikasyon bildirilmiştir. ama bunların arasında alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir.” bilgisini paylaşan Can, literatürde hayatı tehdit eden iki reaksiyon bildirimi bulunduğunu söyledi. Can, bildirimlerden birinin aşırı tediye bağlı solunum güçlüğü şeklinde tanımlandığını dile getirerek şunları aktardı:
“Kozmetik dışındaki kullanım alanlarında ise Bir hayli hastalıkta çok daha çok dozlarda uygulandığı amaciyla acele veyahut geç dönemde alana çıkan alerjik reaksiyonlar bildirilmiştir. Bu reaksiyonların nedeni olarak ürünün kas içine uygulanması, birlikte tatbik edilen lokal anestezik madde veyahut üreten firmaya ait nedenler sorumlu tutulsa da netice olarak tek toksin uygulanmaktadır ve her zaman amaciyla alerjik şok rizikosu başta olmak üzere alerjik reaksiyonlar beklenmelidir. Alerjik şoka müdahale edebilecek, deneyimli sağlık personeline ve ekipmana sahip merkezler seçenek edilmeli.”

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir