Şehirlerin sorunlarına ‘akıllı’ çözüm

  • 1 year ago
  • 0

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, bu erken hayat nüfusunun yüzde 55’i şehirlerde yaşıyor ve bu nispet istikbal 30 senede yüzde 68’e yükselecek. Başka tek ifadeyle şehirli nüfusuna 2,5 milyar kişi dahada eklenecek. Akıllı şehirlerde amaç, gelişen ve yenilenen bilgi ve iletişim teknolojilerinin kentsel hizmetlerde merkeze alınması olarak ifade edilirken, 2025 seneye civarindan akıllı şehirler sayesinde gelişecek işlerin sektör değeri ise 3,3 trilyon dolar olarak olasılık ediliyor.

ÇEŞİTLİ HİZMETLER SUNULACAK

Akıllı teknolojilerle donatılan şehirler, kaynakları faal ve dahada Akilane kullanılmasını sağlarken maliyet ve enerji tasarrufu yapılmasına, hizmet sunumu ve hayat kalitesinin geliştirilmesine ve çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı yapıyor. Mckinsey Küresel Enstitüsü’nun “Akıllı şehirler: dahada yaşanabilir tek istikbal amaciyla dijital çözümler” isimli araştırmasına göre, güvenlik, sağlık, hareketlilik, enerji, su, ahenk gösteren ücret kalkınma ve konut, atık ve yurttaşlık hizmetleri alanındaki akıllı uygulamalar şehirleri dahada sürdürebilir hayatın yaşandığı yerler haline getirecek.

Söz konusu uygulamaların yasama geçirilmesiyle, 2025’de hatali oranları yüzde 30-40 düşecek, ulaşımda harcanan vakit hergün 15 ila 30 dakika arası azalacak, kişi başı hergün 25-80 litre arası su tasarruf edilecek, aciliyetli vakalara müdahale vakiti yüzde 20-35 hızlı olacak ve vatandaşların hayat masrafları yüzde 1-3 azalacak, sağlık hizmetleri amaciyla harcanan vakitten yüzde 45-65 tasarruf sağlanacak, dizel araçlardaki egzoz emisyon oranı yüzde 8-15 arası düşecek ve hızlı müdahale ile 5 milyonluk tek şehirde senede 30 ile 300 kişinin hayatı kurtarılacak.

AKILLI ŞEHİRLERDE GÜVENLİK ARTACAK

Akıllı teknolojilerle donatılan şehirlerde yaşayanların güvenlikleri artarken, polisin aciliyetli vaziyette müdahalesi hızlanacak. Gelecekte, teknoloji ile şehirlerin hakikat zamanlı hatali haritasının çıkarılması, caddelerin anlık akıllı olarak izlenmesi ve birbirine bağlı güvenlik sistemleriyle kitle yönetiminin dahada da yaygınlaşması bekleniyor.

SAĞLIK HİZMETLERİNİN KALİTESİ YÜKSELECEK

Teletıp, uzaktan hasta kisi izleme, giyilebilir teknolojiler, evvel yardım uyarıları, hakikat zamanlı sema kalitesi bilgisi, bulaşıcı hastalık gözetimi, veriye dayalı milletçe sağlığı, anne adayi ve bebek sıhhati uygulamaları dahada da ön plana çıkacak. Geliştirilecek dahada çok “akıllı” uygulamalarla şehirlerde yaşayanlara verilecek sağlık hizmetlerinin kalitesi artırılacak.

TRAFİKTE KAYBEDİLEN vakit AZALACAK

Nüfus artışının tek neticesi olarak istikbal senelerde 2,5 milyar insan dahada şehirlerde yaşamasıyla, ulaşım sistemleri mesele olmaya ayni ritimde devam edecek. Fakat, ulaşımın “akıllı” teknolojilerle donatılmasıyla, yollarda kaybedilen zaman, yakıt tüketimi ve karbon salımı düşecek. Akıllı teknolojilerin sunduğu hakikat zamanlı toplu taşıma bilgisi, dijital olarak toplu taşıma ücreti ödeme, otonom araçlar, ulaşım altyapısının bakımını gözeten uygulamalar, akıllı trafik sinyalleri, akıllı park, araç paylaşımı ve bisiklet yarisi paylaşımına baz alinarak uygulamalar şehirlerin hareketliliğinde (mobilite) ön plana çıkacak.

Bilgi teknolojileri sayesinde şehirlerin tespit edecek kesimlerine yerleştirilen sensörlerden tek araya toplanan hız, konum ve benzeyen bilgiler, trafiğin sıkıştığı anlarda ek çözümler oluşturulmasına imkan verecek. Kısaca, akıllı şehirlerde vatandaşların hareketliliği artırılacak ve kent ekonomilerine katkı sağlayacak uygulamalar ön plana çıkacak.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir