Son dakika: İDO iç hatlarını kapatıyor

  • 10 Months ago
  • 0

2011 seneninde yapılan özelleştirme ihalesi ile 861 milyon dolarlık bedelle Tepe-Akfen-Souter-Sera müsterek girişim grubu tarafından alınan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. ( İDO) tek Aralık 2018 tarihinden bu yana dahil hat seferlerini durduruyor.

Şirket kaynaklarından alınan bilgilere göre İDO’nun Bostancı-Bakırköy, Bostancı-Kabataş/Beşiktaş ve Adalar’dan oluşan dahil hat seferleri tek Aralık tarihinden bu yana artık yapılmayacak.

Alınan bilgilere göre nihayet vakitte döviz kurundaki yükselişe karşın, dahil hatlardaki ücret artış taleplerinin ahenk gösteren görülmemesi, Osmangazi Köprüsü geçiş fiyatlarının düşürülmesinin İDO tarafından öngörülememesi hasebiyle tasarruf tedbirleri kapsamında şirket tarafından zarar eden bütün hatların belli tek süre olarak kapatılmasına karar verildi.

İDO’nun geçtiğimiz hafta yapılan yönetim heyeti toplantısında İskoçya merkezli yabancı müsterek Souter’in talebi doğrultusunda alınan karar ile şirket, dahil hat seferlerini durdurup dahada çok dış hatlara odaklanacak.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ menfi ETKİLEDİ

İstanbul’un deniz ulaşımına ve trafik probleminin çözümüne katkıda bulunmak emeliyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 1987 seneninde kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri endüstri ve Ticaret A.Ş. (İDO), 2011 seneye civarindan filosunu büyütmeye ve sefer sayısını artırmaya ayni ritimde devam etti. ama şirket amaciyla menfi tablo 2011’in Haziran ayında özelleştirilmesinden ardindan alana çıkmaya başladı.

İDO amaciyla güç günler, şirketin en karlı hatlarından Eskihisar-Topçular hattında 2013 seneninde başka tek firmanın da faaliyete geçmesiyle başladı. Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında yolcu ve araç taşımacılığı yaparak İDO’ya ek var olan mevzubahis şirket, İDO’nun İzmit Körfezi üzerindeki hakimiyetini kırdı.

Ardından, 2016’nın yaz aylarında Osman Gazi Köprüsü’nün açılması da, İDO’nun seferlerini menfi etkiledi. Köprüden bugüne civarindan 12 milyonun üzerinde ve denizden de İDO’ya rakip firmanın Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında Yalnızca 2017 seneninde iki milyon araç taşıdığı göz önüne alındığında İDO’nun yaşadığı kayıp dahada net görülebiliyor.

MARMARAY VE MARTI PROJESİ SEFER SAYILARINI AZALTTI

İDO’nun ihalesinden ardindan dış hatları yaşadığı olumsuzluklar, dahil hatlarda da tek müddettir ayni ritimde devam ediyor. 29 Ekim 2013’te hizmete geçen Marmaray’ın ardından, şirket evvel önce Bostancı-Yenikapı seferlerinin sayısını azaltma yoluna gitti ve derhal peşinden bu hattı Tamamiyle kapatma kararı aldı.

2016 nihayetinde başlayan ‘Kabataş Martı Projesi’ ise, Bostancı-Kabataş seferlerinin Beşiktaş’a kaydırılmasına neden oldu. Şirket, tek vakit ardindan bu hattın da yeteri civarindan kar etmediğini savunarak sefer sayısını azalttı.

Son olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Şehir Hatları’nın 2017 seneninde Bostancı-Karaköy hattını devreye alması ise, İDO’nun Bostancı-Beşiktaş seferlerine ek yarattı. Gelinen noktada, 1987-2011 arasında 24 sene süresince gelismesini sürdüren şirket, nihayet 6 senedir halk yatırımlarının ve hizmete geçen rakiplerin tesiriyle daralmaya ve en nihayetinde da dahil hat seferlerini Tamamiyle iptal yoluna gitti.

İSKOÇ ORTAĞIN 30 ŞİRKETİ VAR

İDO’nun dahil hat seferlerini iptal etmesinin ardındaki ad var olan şirketin İskoç ortağı Brian Souter’ın, toplu taşıma alanında 30’a yakın şirketi bulunuyor. Yatırımlarını Souter Investment isimi altında gerçekleştiren İskoç işadamının, İngiltere, Kanada ve ABD’de faaliyetleri bulunuyor.


önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir