Son dakika… İngiltere Savunma Bakanı Williamson görevden alındı

  • 9 Months ago
  • 0

İngiltere müdafaa Bakanı Gavin Williamson’ın, ulusal Güvenlik Konseyi’nde Huawei şirketine ait yapılan saklı görüşmelerin Medyaya sızdırılması soruşturması neticesinde görevinden alındığı bildirildi.

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Theresa May’in müdafaa Bakanı Wiliamson’a yazdığı mektupta, “Büyük tek elemle size artık net güvenemeyeceğim neticenine vardım.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Kadın ve Eşitlik Bakanı Penny Mordaunt’un İngiltere müdafaa Bakanlığı görevine atandığı kaydedildi.

Geçen hafta İngiliz medyasında hükümetin, 5G ağının geliştirilmesi amaciyla Huawei şirketine sınırlı tek destur vermeye hazırlandığına ait söylemler yer almıştı.

Bunun derhal peşinden İngiliz hükümeti ve istihbarat örgütleri mevzubahis sızdırma haberlerinin kaynağının araştırılması ile alakalı tahkikat kararı almıştı.

İngiltere’de ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) toplantıları haftalık olarak Başbakanın liderliğinde bakanların, silahlı kuvvetlerin ve istihbarat kuruluşlarının üst düzey isimlerinin katılımı ile yapılıyor.

Şu anne civarindan İngiliz hükümetinden Çinli Huawei şirketinin 5G ağının geliştirilmesi ile alakalı alabileceği role ait rastgele tek resmi İzah yapılmazken, Yalnızca bu konuyla alakali nihayet kararın bahar nihayetinde verilmesinin planladığı bilgisi paylaşılmıştı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir