TCMB kasım ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı

  • 1 year ago
  • 0

Merkez Bankası’nın Kasım Ayı ücret Gelişmeleri Raporu yayınlandı. Raporda; kasım ayı enflasyon verilerinde vergi indirimleri, Türk lirasındaki kıymet kazancı ve yakit fiyatlarındaki düşüşün etkilerinin yanı sıra iktisadi faaliyetteki zayıflamaya bağlı olarak istek yönlü etkiler hissedildiği belirtildi ve bu görünüm altında çekirdek göstergelerin senelik enflasyonu ve anne eğiliminin gerilediğine vurgu yapıldı.

Rapordan öne çıkan notlar şöyle:

Kasım ayında tüketici ücretleri yüzde 1,44 oranında azalmış ve senelik enflasyon 3,62 nokta gerileyerek yüzde 21,62 olmuştur.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiğinde, enflasyonun anne eğiliminde düşüş gözlenmiştir.

Ana eğilim esas esya ve hizmet gruplarında gerilerken esas esya grubundaki yavaşlamada belli tek süre vergi indirimlerinin tesiri öne çıkmıştır. Bununla birlikte enflasyonun anne eğiliminin mevzubahis vergi tesiri arındırıldığında da yavaşladığı görülmüştür.

Ulaştırma hizmetleri grubunda akaryakıt fiyatlarının da tesiriyle gerileyen sema ve şehirlerarası yolu yolcu taşımacılığı ücretleri öne çıkmıştır. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle kirada düşük tek aylık artış oranı kaydedilmiştir.

Lokanta-otel grubunda aş hizmetleri enflasyonunun artış eğilimi besin fiyatlarındaki müspet görünümün de tesiriyle yavaşlarken, konaklama hizmetleri enflasyonunda tek evvelki ayın derhal peşinden bu dönemde de bariz tek düşüş gözlenmiştir. başka hizmetler grubunda ise paket tur fiyatlarındaki düşüş öne çıkmıştır. Özetle, hizmet enflasyonundaki yavaşlamada kısmen hafifleyen maliyet baskılarının yanı sıra zayıflayan dahil istek de tesirli olmuştur.

Temel esya grubu senelik enflasyonu 7,46 puanlık düşüşle yüzde 26,89’a gerilemiş, bu gelişmede belli tek süre vergi indirimlerine bağlı olarak azalan dayanıklı esya grubu ücretleri esas belirleyici olmuştur.


önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir