Toplam 7531 çiftçi icralık oldu

  • 11 Months ago
  • 0
Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Sual önergesi üstüne yaptığı açıklamada, 7 bin 531 çiftçinin icralık olduğunu söyledi.

Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım kredi kooperatiflerine borcu var olan 7 bin 531 çiftçi amaciyla icra takibi başlatıldığını, borcu ertelenen müsterek sayısının ise 14 bin 287 olduğunu açıkladı. cumhuriyet milletçe partisi Niğde mebus Ömer Fethi Gürer, Fakıbaba’nı yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu yazılı Sual önergesinde, “Tarım Kredi Kooperatifi kaç projeye destek vermektedir? toplaminda proje desteği alan çiftçi sayısı kaçtır? Kaç şehirde örgütlüdür? art dönüşüm olmadığı amaciyla takipte alacak sayısı ve icra dosyası sayısı kaçtır? Kooperatif vasıtası ile nihayet beş senede dağıtılan hayvan sayısı kaçtır? Kredi borcu ertelenen çiftçi sayısı kaçtır?” sorularının Cevabını istedi.

Gürer’in önergesini Cevaplayan Fakıbaba, tarım Kredi Kooperatifleri’nin memleket genelinde 36 bin 473 yerleşim yerinde bin 625 birim kooperatif ve 199 ofis ile çiftçilere hizmet verdiğini söyledi. Kanuni takip hesaplarında borcu bulunan müsterek sayısının 11 bin 911 olduğunu açıklama eden Fakıbaba, icra takibi yapılan müsterek sayısının ise 7 bin 531 kişi olduğunu bildirdi.

ÜRETİCİ KORUNMUYOR

Kooperatifler vasıtasıyla 83 bin 81 büyükbaş ve 236 bin 364 küçükbaş hayvan satış ve tesliminin gerçekleştirildiğini belirten
Fakıbaba, “5 Haziran 2018 tarihi itibarıyla erteleme hesaplarında borcu bulunan müsterek sayısı 14 bin 287 kişidir” izahı yaptı.

CHP’li Gürer ise hükümetin uyguladığı yanlış tarım politikalarının çiftçileri borç batağına sürüklediğini savunarak, “Bakanlık şapkasını önüne koyup politikalarını gözden geçirmeli” dedi. Üreticilerin ürününü değerinde satamadığını belirten Gürer, tarım ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin arttığına da dikkat çekerek şunları söyledi:

“Çiftçiler kredi kullanarak bugünü kurtarmaya çalışıyor, günden güne borç batağına batıyor. Girdi maliyetleri arttıkça ve mahsul de kazanç etmeyince çiftçi aldığı kredileri ödeyemez vaziyete gelmiştir. bu erken 7 binden çok çiftçi icra kıskacı ile karşı karşıya kalmışsa, bakanlığın şapkasını önüne koyup, uygulamakta olduğu yanlış tarım politikalarını tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir. İthale dayalı üretici ve tüketiciyi korumayan tarım politikası adina mahsul girdi fiyatlar  düşürülen, imalatı destekleyen politikalara yönelinmelidir.”

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir