Trump, Filistinlilere yardım programından 200 milyon dolar daha kesti

  • 9 Months ago
  • 0

Trump, geçtiğimiz ocakta ayında da BM’nin Filistinlilere yardım fonuna var olan katkısından hatri sayilir büyüklükte tek miktar kesinti yapmıştı.

Filistin’in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Büyükelçisinin, Donald Trump idarenini ‘barış karşıtı’ olarak suçlamasının derhal peşinden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetimi, Gazze Şeridi ve batı Şeria’daki Filistinlilere yapılması öngörülen yardımdan 200 milyon dolardan çok tek kesinti yaptığını açıkladı.

Üst düzey tek görevli kesintinin, Filistin bölgeleriyle alakalı yardım programlarının gözden geçirilmesinden ardindan reis tarafından verilen talimatla yapıldığını söyledi. isimi açıklanmayan ABD’li yetkili, dahada evvel batı Şeria ve Gazze’deki programlar amaciyla ayrılan fonun başka yerlerdeki dahada öncelikli projelere belirleme edileceğini söyledi.
ABD geçtiğimiz ocakta ayında, Birleşmiş Milletler Yakın doğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı UNRWA’ya katkısında mühim oranda kesinti yapmıştı. reis Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasından ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasından ardindan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Filistin idaresi arasındaki ilişkiler bozulmuştu.

Gazze Şeridi’nde, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı ve Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının derhal peşinden başlayan gösteriler esnasında 171 Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş neticesi hayatını kaybetmişti.
Filistin Kurtuluş örgütü İdari Komitesi üyesi Dr. Hanan Aşrawi, kesintinin, Filistinlilere karşı kullanılan pahali olmayan tek şantaj olduğunu söyledi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir