Trump’tan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky’ye: “Bize bir iyilik yap”

  • 4 Months ago
  • 0

Beyaz Saray denilen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanlık Ofisi, reis Donald Trump ile Ukrayna hükümet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 25 Temmuz’da yapılan ve ‘Trump’ın görevinden azlinin istenmesi’ne neden var olan telefon görüşmesinin tam dökümünü yayınladı. Yayınlanan metinde Trump’ın Zelenskiy’den Daha önceki reis Yardımcısı ve Demokrat Parti’nin 2020 amaciyla en kuvvetli reis aday adayı Joe Biden’ın erkek çocuğu Hunter’ın Ukrayna’daki faaliyetlerini soruşturmak amaciyla yardım istediği dikkat çekti.

Zelensky bu ricayı onay ettikten sonra, Trump, Biden’ın reis Yardımcısıyken, erkek çocuğunun yönetim heyeti üyesi olduğu şirket hakkında, ülkenin başsavcısı Viktor Shokin’in tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Trump görüşmede, Savcı Shokin’le alakalı olarak Zelensky’ye “Çok iyi tek savcıya sahip olduğunuzu duydum. Ama o dava kapatıldı ve bu haksızlık. Bir hayli insan bunun ile alakalı konuşuyor. İyi savcınızı durdurma şekilleri ve çok perişan yurttaslar da dahil oldu” dediği kaydedildi.

Trump Hunter’ın davası alakalı olarak Zelensk’ye, “Diğer mevzu ile alakalı da çok fazla dedikodu var. Biden’in erkek çocuğu ile alakalı Biden’in yargılanmayı durdurduğu iddiası var. Bir hayli insanın bunu öğrenmek istediği amaciyla Başsavcı ile birlikte çalışma olanağı bulursanız mükemmel tek iş yapmış olursunuz” ifadelerini kullandığı görüldü.

Zelensky ise seçtiği savcının davanın takibini yapacağına laf vererek, “Özellikle bu durum laf ettiğim şirkete davanın soruşturulması kapsamında inandırıcılığını art kazanmasında çok muavin olacak. bu sebeple biz bununla ilgileneceğiz ve dava soruşturması üzerinde çalışacağız” dediği kaydedildi.

Zelensky’den Trump’a teşekkür
Demokratların iddiasına karşın görüşmede Trump’ın Zelensky’e ahenk gösteren ücret veya askeri açıdan tek yardım sözü verdiği yer almasa da Zelensky’nin Trump’a ülkelerine desteklerinden dolayı teşekkür ettiği kaydedildi. Zelensky’nin, “Savunma alanındaki hatri sayilir büyüklükte desteğiniz amaciyla teşekkür ederim. tek sonraki adımlar amaciyla işbirliğine ayni ritimde devam etmeye hazırız, özellikle, müdafaa emeliyle ABD’den dahada çok Javelin satın almaya hazırız” ifadeleri ise dikkat çekti.

“Benim civarindan perişan muamele gören hiçbir reis olmadı”
Metnin yayımlanmasından ardindan izahta bulunan Trump, Demokratlar’ın kendisinden özür dilemeleri gerektiğini belirterek, “Ülkem tarihinde benim civarindan perişan muamele gören hiçbir reis olmadı” ifadelerini kullandı.

“Seçimlerde yabancı hükümetlerden yardım isteyemezsiniz”
Öte istikametten Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de, tek başkanın yabancı tek hükümet başkanından siyasi tek rakibini soruşturmasını istemesinin doğru olmadığını belirterek bunun benzeri tek özrün gerçekleşmeyeceğinin sinyallerini verdi. Pelosi yayınladığı mesajda, “Hayır. Seçimlerde yabancı hükümetlerden yardım isteyemezsiniz. Bu doğru değil” dedi.

Trump aleyhine tahkikat başlatan Demokratlar, Zelensky’nin telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık askeri yardımın dondurulması talimatını verdiğini argüman etmişti. Ayrı olarak reis adayı Biden’ın erkek çocuğunun soruşturmasında işbirliği yapması amaciyla Zelensy’e baskı yaptığı da gündeme getirilmişti.

Serkan Bayar

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir