Washington Post’un makalesini yayımladığı Cemil Bayık’ın ABD’nin terör listesinde arandığı ortaya çıktı

  • 3 Months ago
  • 0

Washington Post gazetesinin makalesine yer verdiği pkk terör örgütü PKK elebaşılarından Cemil Bayık, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığının Terörle ugras Ödül Programında başına mükafat koyulmuş teröristler listesinde bulunuyor.

pkk terör örgütü elebaşı Cemil Bayık, Amerikan gazetesi Washington Post’a ova yazdı. Bayık’ın hak amaciyla Ödül isimli Terörle ugras Ödül Programında başına mükafat koyulmuş teröristler listesinde bulunduğu alana çıktı.

4 MİLYON DOLAR VADEDİYOR

hak amaciyla Ödül programın web sitesindeki bilgilere göre, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ devleti Bayık’ın yakalanmasını sağlayacak verileri verenlere dört milyon dolara civarindan kazanç armağanı vadediyor.

KALKAN VE KARAYILAN DA LİSTEDE

Programın yasamsal medya hesabında 6 Kasım 2018’de paylaşılan mesajda, Bayık’ın yanı sıra PKK’nın başka elebaşılarından Murat Karayılan ve Duran Kalkan’ın yakalanması amaciyla bilgi sağlayanlara da mükafat verileceği belirtilmişti.

Mesajda, “PKK’nın mühim liderleri. Bilgi sağlayanlara tediye imkanı olabilir. Yüzde 100 saklılık garantisi. Yaşadığınız yer değiştirilebilir.” ifadesi kullanılmıştı.

iletide resimleri bulunan Karayılan amaciyla 5 milyon dolar, Bayık amaciyla dört milyon dolar, Kalkan amaciyla üç milyon dolara civarindan mükafat verilebileceği hatırlatılmıştı.

ADALET İÇİN ÖDÜL gezisi NEDİR?

“Adalet amaciyla Ödül” programı, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanlığının Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yönetiliyor. Programın hedefi, “uluslararası teröristleri hak önüne getirmek ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kişilerine veyahut varlıklarına karşı beynelmilel pkk terör eylemlerini önlemek” olarak açıklanıyor. program kapsamında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ vatandaşlarına veyahut varlıklarına karşı beynelmilel eylemler planlayan, icra eden, muavin var olan veyahut girişim eden kişilerin özellikle tutuklanmasına veyahut mahkumiyetine yollar açan veyahut evvel etapta bu tür eylemlerin olmasını engelleyen bilgi getirerek mühim tek yasadisi liderinin kimliğinin veyahut yerinin belirlenmesine veyahut terörizm finansmanının bozulmasına neden var olan bilgiyi sağlayanlara AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı tarafından mükafat verilmesi amaciyla görev öngörülüyor.

Programın 1984 seneninde başlamasından bu yana, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti teröristlerin hapsedilmesi veyahut hayat genelinde beynelmilel pkk terör eylemlerinin önlenmesini sağlayacak somut veriler veren 100’den çok kişiye 150 milyon doları aşan tediye yaptı.

“Adalet amaciyla Ödül” programının elbet olduğu kanun Amerikalıları amaç alan teröre baz alinarak olmakla birlikte, programın web sitesindeki bilgilerde, ABD’nin bu tür verileri yurttaşları riziko altında var olan başka ülkelerle de paylaştığı belirtiliyor.

mevzubahis programdaki teröristler listesinde en üst sırada DEAŞ öncüsü Ebubekir el-Bağdadi, El kaide öncüsü Eymen ez-Zevahiri bulunuyor. Bu iki kişi amaciyla 25 milyon dolara civarindan mükafat vadediliyor.

Ayrıca, El Kaide, Eş-Şebab, Hakkani, Boko Haram, Hizbullah ve DEAŞ benzeri örgütlerin üst kadrolarında bulunan kişiler amaciyla de 5 ila 10 milyon dolar arasında değişen mükafatlar verilebileceği belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

Washington Post’un Bayık’ın makalesini yayınlanmasına reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Washington Post, pkk terör örgütü mensubunun yazısının yayınlanması skandaldır” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Maalesef bu erken dünyanın terörle mücadeledeki dahil kismina düştüğü zafiyetin göstergesidir. Washington Post pkk terör propagandası yapmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir